Knižné tipy - september/září 2015

18:10


Dimitrij Glukhovsky - Budoucnost


Európa v budúcnosti roku 2400. Od doby, čo bola technickými prostriedkami porazená smrť, je celý kontinent preľudnený a zmenil sa na gigantický megapolis tvorený obytnými vežami vypínajúcimi sa vysoko do neba. V týchto vežiach panuje brutálny rád? kto ešte potrebuje deti, keď môže byť večne mladý a zdravý? Jan Nachtigall je príslušník zvláštnej jednotky ministerstva bezpečnosti, ktorá prísne bdie nad dodržovaním zákonov o rozmnožovaní. Jej úlohou je pátrať po ilegálnych deťoch a odhaľovať nenahlásené tehotenstvá. Jedného dňa má Jan odstrániť teroristu a jeho tehotnú priateľku. Naskytne sa mu tak veľká šanca, aby preukázal svoju vernosť a postúpil na kariérnom rebríčku. Keď ale so svojou jednotkou vpadne do konšpiračného bytu, prebehne všetko inak, než pôvodne zamýšľal. Terorista unikne - a onedlho je na úteku i Jan po boku mladej ženy. Je to počiatok boja, v ktorom ide o budúcnosť ľudstva.
Liane Moriarty - Sedmilhářky


Jane je hĺbavá, do seba uzavretá šedá myška a v živote to vôbec nemá jednoduché, pretože sama vychováva päťročného syna. A ten sa teraz naviac začal pýtať po svojom otcovi.
Madeline je veľká parádnica a pritom neriadená strela. Momentálne jej strpčuje život jej exmanžel: po rokoch si zničohonič spomenul, že by sa tiež mohol podieľať na výchove ich spoločnej dcéry.
Celeste je večne zasnívaná, aj keď trochu vynervovaná miestna kráska. Čo ju ale môže trápiť, keď má tak dobrého, hriešne bohatého manžela a prepychový dom? Snáď len tie ich dvojčatá sú občas na zabitie.
Každá z nich je úplne iná a aj napriek tomu sú najlepšie kamarátky. Sú ale k sebe naozaj úprimné? Veď i drobné lži a polopravdy môžu časom vyústiť do obrovskej tragédie.


Nicole C. Kear - Teď už tě vidím


Autobiografický román. Nicole bolo 19, keď jej lekár oznámil, že má nevyliečiteľnú chorobu a do desiatich rokov oslepne. Vysvetlil jej tiež, ako by sa mala na to pripraviť. Nicole sa ale rozhodla byť nerozumná. Rozhodla sa užívať si každého dňa: zapísala sa do cirkusovej školy, striedala priateľov, precestovala svet... A nikomu o svojej chorobe nepovedala. Keď sa jej narodili deti, chcela pokračovať v rovnakom zastieracom scenári. Nie je to ale už také jednoduché, keď sa vám svet pred očami začne mlžiť, sotva to schováte. Nicole vie, že túto bitku nemôže vyhrať - ale nevzdáva sa nádeje, že z tejto životnej skúšky ešte stále môže vyjsť ako víťaz.
Dominik Dán - Rudý kapitánPri rekonštrukcii starého cintorína objavili robotníci v jednej z rakví lebku, do ktorej bol vrazený veľký klinec. Bolo jasné, že nebožtík zomrel násilnou smrťou. Na miesto hrozného nálezu boli privolaní detektívovia z oddelení vrážd - začínajúci Richard Krauz a skúsený Eduard Burger. Kolotoč vyšetrovaní sa roztočil. Detektívovia čoskoro zisťujú, že nebožtíkom je bývalý kostolník z kostola svätej Barbory. Vyšetrovanie sa ale nepáči nikomu - vyšším miestam i cirkvi samej. Prečo? Krauz s Burgerom i napriek tomu pokračujú v pátraní...


Mitch Cullin - Mr. HolmesPíše sa rok 1947 a Sherlock Holmes, teraz má 93 rokov. Žije na odľahlom vidieckom panstve v Sussexe. Stará sa o svoje včely, píše si denník. A zatiaľ čo sa k nemu iní ľudia stále obracajú o pomoc, on sám spomína cestu do Japonska a tiež sa vracia k prípadu, ktorý by mu mohol poskytnúť odpovede na jeho vlastné otázky - o živote, láske a hraniciach schopnosti poznania. Román pozoruhodne krehkej krásy a literárnej vnímavosti predstavuje vynikajúci vhľad do duše najslávnejšieho detektíva.
Minna Lindgren - Babičky: Mrtvý kuchař

Dokážete si predstaviť, že by mohlo v domove dôchodcov dôjsť k niečomu nezákonnému - či už podozrivej smrti, krádeži alebo obchodu s liekmi? Jeho devädesiaťročné obyvateľky Siiri, Irma a Anna-Liisa áno! Život obyvateľov súkromného domova dôchodcov Jesenný háj sú väčšinou vyplnené nekonečne dlho ubiehajúcim časom tráveným pitím červeného vína, jazdami električkou a pohrebmi.
Vyšetrovanie náhlej smrti miestneho kuchára ale dokazuje, že je na svete i zaujímavejšia zábava ako hranie kariet, umelecké a remeselné lekcie, telocvik alebo večery s harmonikou. Ale ani ten najbystrejší senior nemôže rozlúštiť všetky tajomstvá tohto miesta. Našťastie niekoľko mladých ľudí vrátane členov motorkárskeho gangu ponúkne svoju pomoc...
Prvý diel diabolsky zábavnej a napínavej detektívnej trilógie z prostredia domova dôchodcov!

You Might Also Like

0 komentářů