Volání kukačky ako svieži návrat klasickej detektívky

neděle 14. února 2016

Volání kukačky je prvým dielom z detektívnej série o súkromnom detektívovi Cormoranovi Strikovi. Ako už mnohí z vás vedia (a tí čo to nevedia, sto práve zistia), Robert Galbraith je pseudonymom slávnej autorky kníh o Harrym Potterovi, J. K. Rowlingovej. Tá už mala plné zuby toho, ako ju všetci škatuľkovali a spájali si ju len s Harrym Potterom. Chcela byť hlavne objektívne hodnotená. A tak vydala detektívny román pod pseudonymom Robert Galbraith a kritika bola nadšená. O Volání kukačky sa písalo ako o skvelom debute neznámeho autora. Až keď novinári chceli urobiť s autorom rozhovor zistilo sa, že ide o pseudonym. A aké bolo všetkých obrovské prekvapenie, keď sa zistilo, kto je skutočným autorom knihy. Rowlingová ale už dosiahla, čo chcela. Dokázala, že vie písať nielen detské knihy ale aj plnohodnotnú literatúru pre dospelých čitateľov.

,,Mrtví mohou promlouvat pouze ústy těch, kteří zůstali naživu, a pomocí znamení, která po sobě zanechali. Za slovy, ktorá napsala přátelům, Strike vycítil živou, aktivní ženu; slyšel její hlas v telefonu, který měl přiložený k uchu; když se teď ale díval dolů na to poslední, co ve svém životě vidělla, cítil se jí být zvláštním způsobem nablízku. Pravda pomalu nabývala konkrétní obrysy, vynořovala se z masy nesouvislých detailů. Co postrádal, byl důkaz."
Volání kukačky je klasická britská detektívka, ktorá mi pri čítaní pripomínala moju obľúbenu Agathu Christie. Ide o detektívku, založenú hlavne na rozhovoroch a opisoch prostredia. Autorka nepotrebuje čitateľov zbytočne šokovať, tak ako to robia napríklad severské detektívky, pri ktorých mám niekedy pocit, že súťažia v tom, kto príde s drsnejším typom vraždy a nechutnejšími podrobnosťami. Nie, Volání kukačky je o niečom úplne inom. Nepotrebuje ani umelo zvyšovať napätie, či povrchne zrýchľovať dej. Píše kľudne a premyslene a to je silnou stránkou tejto knihy. Dej plynie postupne, autorka to má prepracované do najmenšieho detailu. A aj keď ide o postupne plynúci dej, ja sama som od knihy nemohla od knihy odtrhnúť. Rowlingová je proste majsterka v písaní.

Hlavný hrdina Cormoran Strike je jedným z najsympatickejších detektívov, s akým som sa kedy stretla. Je to bývalý vojak, momentálne súkromný detektív, ktorému momentálne šťastie veľmi nepraje. Má dlhy, opustila ho snúbenica a nemá vlastne kde bývať (ak nepočítame zem jeho vlastnej kancelárie). Jedného dňa sa na jeho prahu objaví John Bristow, brat jeho dávneho kamaráta z detstva a prosí ho o prešetrenie samovraždy jeho nevlastnej sestry, slávnej topmodelky, ktorá podľa oficiálnej verzie skočila z balkóna. Jej brat je presvedčený, že ide o vraždu a žiada Cormorana, aby to dokázal. Cormoran tento prípad prijme len kvôli jeho finančnej tiesni, je totiž presvedčený,
že polícia nemohla urobiť chybu v takto mediálne ostro sledovanom prípade. A s novým prípadom prichádza Cormoranovi na pomoc nová asistentka Robin.

Zaujímavé prostredie, sympatické postavy, vyšetrovanie vraždy sa v tejto knihe snúbia v tak kvalitnom spracovaní, že mi neostalo nič iné len dať fakt vysoké hodnotenie. Tá kniha si to zaslúžila.

Rowlingová proste nezaspala na vavrínoch a dokázala, že nie je spisovateľkou len jediného žánru. Na scénu prišla s detektívkou, ktorá vyčnieva spomedzi zástupcov tohto žánru a oplatí sa po nej siahnuť. A som rada, že touto knihou to nekončí. Nakoniec, bola by to škoda. Už sa teším na ďalšie prípady Cormorana Strika.


Hodnotenie: 90%

Autor: Robert Galbraith
Názov: Volání kukačky (2014)
Originál: The Cuckoo´s calling (2013)
Vydalo: Nakladatelství Plus
Počet strán: 477

Okomentovat

cwrcekk`s blog © . Design by Berenica Designs.