Knižné tipy - október/říjen 2015

22:53

Hodges Andrew - Alan Turing: Enigma

Alan Turing sa zapísal do histórie ako vynikajúci matematik a zakladateľ modernej informatiky, ktorého práca na prelomení nemeckých kódov rozhodujúcim spôsobom ovplyvnila priebeh druhej svetovej vojny. Ešte pred vojnou prišiel s konceptom univerzálneho stroja, ktorý sa v roku 1945 zhmotnil do prvého návrhu programovateľného počítača. Turnigov smelý rozlet na prahu počítačovej éry ale v roku 1952 zastavilo odhalenie jeho homosexuality, ktoré z neho urobilo kriminálneho odsúdenca a vystavilo ho ponižujúcemu zachádzaniu. Turing, zavrhnutý okolím, svoj život o dva roky neskôr dobrovoľne ukončil a Veľká Británia tak stratila jedného z najväčších vedcov a mysliteľov. Obsiahla biografia sa opiera o bohatý poznámkový aparát, text dopĺňa fotografická príloha.Jennifer Weiner - Až úplně dolů

V túžbe po dosiahnutí dokonalosti sa človek môže dostať až na samé dno. Allison Weissová sa dlho domnievala, že vedie dokonalý život. Lenže odťažitý manžel zrazu spí v izbe pre hostí, 5-ročná dcéra skoro nepretržite vyvádza, otec je v ranej fáze Alzheimerovej choroby a kedysi chladná matka sa rúti. Obrovský dom je stále nezariadený a vysnívané kreatívne zamestnanie na ňu kladie nepredstaviteľné nároky. Allison sa to všetko snaží zvládať. Čo jej aj iného ostáva, že? Kto by to za ňu urobil? Nikto. A práve preto nosí v kabelke krabičku s liekmi. Sama seba ukľudňuje, že predsa nie je nič zlého na tom, keď si občas vezme pár piluliek, aby prežila náročný deň. Potom ale narazí v časopise na test závislosti - a vtedy ju prvýkrát napadne, či jej najväčším problém nie je práve závislosť na liekoch.

Dominik Landsman - Deníček moderného fotra 2

Pokračovanie teraz už kultového Deníčku moderního fotra, v ktorom otec na materskej dovolenke odhaľuje strasti rodičovstva, o ktorých sa obvykle nahlas nehovorí. Nemilosrdný a až brutálne úprimný humor je vlastný i druhému dielu, v ktorom sa z miminka Čenka stáva veľmi neposedné dieťa. ,,Dokud jen ležel na zádech a řval, nic mi nechybělo." spomína fotr. Čeněk už chodí (behá), hovorí (má jediné slovo na všetko) a predovšetkým neúnavne premýšľa, čím by svojho fotra konečne dostal do blázninca.

Kody Keplinger - OTKA: Ošklivá tlustá kamarátka

Sedemnásťročná Bianca Piperová je cynická a lojálna a zďaleka si nemyslí, že je medzi svojimi kamarátkami najkrajšia. Je tiež veľmi múdra na to, aby skočila na rečičky školského krásavca Wesleyho Rusha. Bianca ho vlastne nenávidí. A keď jej dá tu nepeknú prezývku, vychrstne mu colu priamo do tváre. Ale doma to teraz nestojí za nič a Bianca túži po rozptýlení. Čo dopadne tak, že Wesleyho pobozká. A čo horšie, páči sa jej to! Pri pokusu sa z toho nejak vykrútiť sa z nej a jej úhlavného nepriateľa stan kamaráti s výhodami. Čo sa samozrejme brutálne nevydarí. Wesley nevie veľmi počúvať a jeho život tiež stojí za starú belu. A Bianca si s hrôzou uvedomí, že do neho začína byť trochu zamilovaná.


You Might Also Like

0 komentářů