ReadNordic v októbri - ďalšie tipy

12:45

Niektorí si už vybrali. To je mi jasné. Škandinávsky dům prišiel s fakt skvelými tipmi. Pre tých, čo sú stále ešte nerozhodnutí a rozmýšľajú, mám pripravených ešte štyri ďalšie tipy.

Knihy s nadprirodzenou tematikou patria medzi moje najobľúbenejšie a podarilo sa mi naraziť na pár fakt zaujímavých titulov.


Hilde Hagerup - Strašidla z Mrazivého ostrova


Jens žije na pochmúrnom mieste, z ktorého majú obavy nielen deti, ale aj dospelí. Z lesa sa ozýva krik a smiech a dejú sa tu divné veci. Keď sa Jens jedného dňa dozvie krutú pravdu o svojich rodičoch, začína mu všetko dávať zmysel. Maminka s oteckom už dávno zomreli a žijú ako duchovia. Lenže zatiaľ čo maminka, s ktorou Jens žije, prežíva ako dobré strašidlo a stará sa o syna, čo jej sily stačia, chlapcov otec vládne všetkých zlým strašidlám na Hore smrti. Jens chce otca stoj čo stoj poznať a vydáva sa na mrazivú cestu medzi mŕtvych do desivého sídla uprostred lesov.
Margit Sandemo - Sága prokletých


Šestnásťročné vidiecke dievča Silje, ktoré pri morovej epidémii prišlo o celú svoju rodinu, hľadá pomoc v blízkom meste Trondheim. Úplne zúbožená, vyhladovaná a bez nádeje z mesta odíde. Cestou zachráni dvojročné dievčatko Sol, ktoré nájde u mŕtvej matky a za hradbami v lese odložené novorodeniatko. Stretne tajomného cudzinca, ktorý ju požiada o službu. Silje mu pomôže a na oplátku cudzinec pre ňu a pre deti zaistí jedlo a nocľah. Privedie ju na vidiecky statok, kde sa ich láskyplne ujme starý majiteľ panstva, pán Benedikt, ktorý tiež prišiel o svoju rodinu. Silje a deti tu žijú spokojný život, ktorý je prerušený príjazdom Benediktovej príbuznej. Silje je označená za čarodejnicu a hrozí jej upálenie. S pomocou cudzinca o ktorom už vie, že je to jeden z Prekliatych, uteká do hôr.


John Ajvide Lindqvist - Jak zacházet s nemrtvými

Nad Švédskom dnešných dní dochádza k akejsi kulminácii energie. Najskôr vlna horúčav, potom divná elektrická smršť - a potom začnú mŕtvi vstávať z hrobov. Autor sleduje dianie v troch rodinách, ktorých sa tento jav dotkol osobne. Stará dáma, ktorej nedávno zomrel manžel po dlhej chorobe, mladý komik, ktorého žena sa práve zabila pri autonehode a novinár v dôchodku, ktorý sa ešte nespamätal z tragickej smrti mladého vnuka - tí všetci zažijú návrat svojich mŕtvych. Nie je to jednoznačne radostná udalosť, ale ani hrozba - všetko totiž záleží, ako ich živí dokážu prijať. Oživení nemajú vlastnú vôľu, lásku ani zlobu, odrážajú emócie svojho okolia, a tak ,,ako zachádzať s nemŕtvymi" sa stane otázkou skutočne aktuálnou. Ak sa výraz "severská detektívka" dnes ustálil ako označenie kvalitnej prózy s čisto detektívnym dejom a veľkým spoločensko-psychologickým presahom, je tento romám v tomto istom zmysle "severským hororom".

Torgny Lindgren - Přerušený příběh

Starý muž býval kedysi redaktorom miestnych novín a svoje správy si vymýšľal. Bol odhalený a spoluprácu s novinami musel prerušiť na celých päťdesiat rokov. Po smrti bývalého šéfredaktora sa v domove dôchodcov vracia k práci na poslednej prerušenej mystifikácii a z drobnej vymyslenej historky vytvorí knihu o rodnom kraji a jeho zvláštnostiach. V jej centre stojí príbeh učiteľa zo zapadnutej dedinky a vojnového zločinca ukrývajúceho sa v odľahlom mieste, ktorých navzájom spája vášnivá záľuba v jednom typickom krajovom jedle, kvôli ktorej postupne cestujú po celom kraji v snahe poznať najlepšiu variantu pokrmu ako absolútny kulinársky zážitok. Súbežne prebieha vlastný príbeh starého redaktora, ktorý sa vo svojej fantázii púšťa proti prúdu času a sila jeho imaginácie sa dodatočne postupne mení v skutočnosť.

You Might Also Like

0 komentářů