David Michie - Dalajlamova mačka a umenie priasť

16:48

Než dalajlama odcestuje na prednáškové turné do Ameriky, dá svojej milovanej mačke určitú úlohu : objaviť pravú príčinu šťastia. Plnenie úlohy zavedie mačku do netušených dobrodružství. Napínavá naháňačka ulicami McLeod Gandže ji dovedie k nečakanému zisteniu o tom, aký je nebezpečný egocentrizmus. Stretnutie s tajomným jogínom Tarčinom ji odhalí vlastnú minulost - čo má dramatické následky pre nás všetkých. Útržky rozhovorov, ktoré vypočuje v Himalájskej literárnej kaviarni, jej pomôžu odhaliť podobnosti medzi vedou a budhizmus v kľúčovej téme šťastia - či už pri tom počúva vážených univerzitných profesorov a psychológov, vysoko postavených lamov alebo slávnych spisovateľov. Iskrivá múdrosť , srdečnosť a kvapka uličníctva v Dalajlamovej mačke a umení priasť nám kúzelným spôsobom ukazuje, prečo sa z nej stáva jedna z najmilovanejších mačiek na svete. Aký je teda skutočný dôvod pradenia? Toto tajomstvo dalajlama šeptom prezradí, keď sa vrátí z cesty len ušiam mačky a tým, s ktorými má jeho mačka karmické spojenie.Vo voľnom pokračovaní Dalajlamovej kočky sa pohybujeme už v známom prostredí, stretávame sa so starými známymi postavami, ale zoznamujeme sa aj s novými. Sledujeme ich príbehy očami dalajlamovej mačky, ktorá nám rozpráva svoje zážitky. Prostredníctvom nich nám posúva myšlienky nad ktorými sa oplatí na chvíľku pozastaviť.
K mačkám mám veľmi blízky vzťah, sama mám doma tri :) Sú to skvelé spoločníčky, dokážu byť prítulné, tiché a milé, ale aj plné energie, behajúce po byte za niečím čo ich práve zaujalo.
Knižka je opäť veľmi príjemná. Tak ako v prvom dieli nám nenásilným a milým spôsobom predstavuje myšlienky a filozofiu budhizmu.
Nie je to ale kniha, ktorá by sa mala čítať nárazovo a rýchlo. Odporúčam čítať ju pomaly, po jednotlivých kapitolách a zamyslieť sa nad myšlienkami, ktoré nám budú predstavené. Pretože len v prípade jej správneho vnímania, nám táto kniha môže niečo dať.
Hlavnou myšlienkou tohto dielu je hľadanie príčiny šťastia, čo nás robí šťastnými. Na túto otázku si môže odpovedať každý sám a v závere knihy si nájde odpoveď na túto otázku z hľadiska budhizmu. Nebudem viac prezrádzať len poviem, že podľa mňa niečo pravdy na tom bude :)

Hodnotenie: 85%You Might Also Like

0 komentářů