Švédsky thriller so skvelým príbehom

12:09

Hranice medzi štátmi miznú rovnako ako hranice medzi priateľom a nepriateľom, pravdou a klamstvom, minulosťou a prítomnosťou.
Začiatok osemdesiatych rokov, Damask. Americký špión opúšťa svoje dvojmesačné dieťa a necháva ho neistému osudu. Celý život ho ťaží vina a vydáva sa kamkoľvek, kde mu nebezpečenstvo a stres umožnia zabudnúť - do Libanonu, Afganistanu či Iraku.
O tridsať rokov neskôr sa Kláre Waldeénovej, mladej švédskej zamestnankyni Európskeho parlamentu nečakane ozve jej bývalý priateľ Mahmúd Šammúš a naliehavo ju požiada o schôdzku.
V Bruseli medzitým oportunistickému švédskemu lobbistovi Georgi Lööwovi pridelia desivého klienta a temnú úlohu.,, Dřepnu si, opřu se zády o vlnitý plech a napiju se plným douškem Corony. Už zase piju. Od té doby, co jsem seděl se studenty, táliby, v horách nedaleko odsud, dával jim zbraně, satelitní snímky, školil je v oblasti asymetrické války a sliboval jim přátelství, uběhlo patnáct let. Jeví se to jako nic. A od chvíle, kdy jsem muži s knírem v kabátu z velbloudí srsti na přívozu ve Stockholmu slíbil totální zničení, uběhlo osmnáct let. Ptáte se, jak si můžeme být tak jistí, že mají zbraně hromadného ničení? Jednoduše proto, že jsme jim je sami poskytli. Sklízíme, co jsme zaseli. Kamení, krev a jednu lež za druhou. Sejeme chaos a sklízíme status quo."
 Prvotina švédskeho autora Joakima Zandera má všetky atribúty, ktoré má správny thriller mať. Je napínavá, má sympatické postavy, ktoré sa dostanú k tým nesprávnym informáciám a zloduchov, ktorí sú ochotní pre to, aby tieto infomácie získali, zabíjať. Samozrejme nejaké tie emócie, zrada, útek, ale aj priateľstvo a hlavne snaha o prežitie. Veľkým plusom je množstvo miest, na ktoré nás táto kniha zavedie. Začneme v Damašku, presunieme sa do Afganistanu, Libanonu, Iraku, Ameriky, Švédska, Holandska. Budeme sa pohybovať v chodbách tajných služieb, putovať po púšti, plaviť medzi švédskymi ostrovčekmi a nazrieme aj do priestorov Európskemu parlamentu. 
Prostredníctvom rozpracovaných dejových línií sa zoznámime s viacerými postavami. Páčilo sa mi, že román nebol len jednostranne zameraný na jednu postavu a proti nej bol celý svet. Tu bolo tých postáv viac a mohli ste si vybrať, ktorá sa vám páčila najviac. Pre mňa to paradoxne bola postava, ktorá je z nich najtajomnejšia a dozvedeli sme sa o nej najmenej. To dávalo priestor predstavivosti a častokrát som sa pristihla, že premýšľam, nad jej pohnútkami, myšlienkami, postojmi. Neprezradím, o ktorú postavu ide, veď pri čítaní na to prídete určite aj sami.
Knihu začíname so štyrmi dejovými líniami, každá venovaná jednej z postáv. Zoznámime sa s americkým špiónom, ktorého meno sa vlastne nikdy nedozvieme. S Mahmúdom Šammúšom, ktorý pracuje na svojej dizertačnej práci, s Klarou, ktorá je právničkou v Európskom parlamente a lobbistom Georgom. Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že tu tých dejových línií a postáv trochu veľa, tak to je zbytočná obava. Joakim Zander vie písať a ani raz sa mi nestalo, že by som mala pocit, že sa strácam, alebo neviem o koho ide. Píše jasne, zrozumiteľne a určite nebudete mať problém sa v knihe vyznať. Navyše všetky dejové línie sú starostlivo naplánované, prepojené a vo vhodnom okamihu sa nám krásne spoja, takže pochopíme kam to všetko smerovalo.
Znalosť prostredia vychádza z autorových životných skúseností. Hoci sa narodil vo Švédsku, časť svojho života žil aj v Sýrii a Izraeli, strednú školu vyštudoval v USA, bol v švédskom námorníctve a pracoval v Európskom parlamente a Európskej komisii v Bruseli. Zo stránok knihy cítiť, že autor vie, o čom píše. Že je to pre neho známe prostredie, bol tam a niečo tam zažil. Neviem nakoľko sú udalosti v knihe fikcia a nakoľko sú založené na realite. To ostáva na úvahu každého z nás. Zaoberá sa ťažkou a komplikovanou tematikou, ale dokáže o nej písať tak, aby čitateľ ľahko porozumel. A nechá nám priestor aj na premýšľanie.


,,Ve hře je tolik vyšších cílů, že při tom zapomínáme na hodnotu lidí. Jako by jedinec nic neznamenal."

Kniha je vynikajúca, odporúčam ju každému milovníkovi dobrých thrillerov. A hoci nie som vášnivou čitateľkou thrillerov, čítanie tohto som si fakt užila, bol to pre mňa skvelý zážitok. Zander si vybral zaujímavú tematiku a napísal pútavú knihu s postavami, ktoré neslúžia len deju, ale majú aj svoju hĺbku.
Plavec sa hneď po svojom vydaní stal medzinárodným bestsellerom, vydávajú ho v tridsiatich krajinách a dokonca boli na neho predané aj filmové práva. 
Takže ak máte chuť po nejakej tej knižnej akcii, siahnite po Plavcovi, ja ho môžem len odporúčať.


Hodnotenie:80%

Autor: Joakim Zander
Názov: Plavec
Originál: Simmaren
Počet strán: 383

Ďakujem Nakladatelství Host za poskytnutie recenznej e-knihy.
Knihu si môžete kúpiť tu

You Might Also Like

0 komentářů