ReadNordic v septembri

12:18

V predchádzajúcom článku som predstavila kampaň ReadNordic, ktorú organizuje Škandinávsky dům. Jeho súčasťou je čtenárska výzva vrámci ktorej budeme v septembri čítať knihy severských autorov, s hlavným hrdinom resp. hrdinkou, ktorému/ktorej ešte nebolo 18 rokov.

Aby sme to s výberom nemali také ťažké, Škandinávsky dům nám poskytol nejaké tipy. Nájdete ich tu.
Keby ste si predsa len nevedeli vybrať, mám pre vás ešte ďalšie dva tipy.

John Ajvide Lindqvist - Ať vejde ten pravý


Zima roku 1981. Kľudný život na stockholmskom predmestí Blackeberg narušia divné udalosti. Najprv neďaleko objavia mŕtvolu chlapca, ktorého vrah nechal zámerne vykrvácať. Všetko nasvedčuje tomu, že by mohlo ísť o rituálnu vraždu. A to je len začiatok. Miestnych obyvateľov pozvoľna zachváti strach a boja sa v noci vychádzať z domu. Nikto z nich ale netuší, čo sa naozaj deje. Dvanásťročný Oskar má zatiaľ iné starosti. Jeho spolužiaci ho už dlho šikanujú a on sa im nedokáže postaviť. Márne sníva o pomste. Dokiaľ sa do vedľajšieho bytu nenasťahujú muž s dievčatkom. Volá sa Eli. Oskar sa s ňou spriatelí. Jeho nová kamarátka je ale trochu divná. Vychádza von len v noci, i v mraze chodí naľahko a často býva hladná. Naviac trvá na tom, že nemôže vojsť dovnútra, kým ju nepozve ďalej. Napriek tomu ale medzi nimi vzniká silné puto.
Túto knihu si ale kľudne môžete nechať do budúceho mesiaca, kedy sa bude čítať kniha, v ktorej sa deje niečo nadprirodzeného.

Jostein Gaarder - Dívka s pomeranči
Hrdinom tejto knihy je Georg, ktorému zomrel otec, keď bol veľmi malý. A teraz sa zrazu nájde jeho dopis adresovaný synovi. Napísal ho krátko pred smrťou, pretože vedel, že mu chcel odovzdať niektoré svoje myšlienky a posolstvá, ktorým by vtedy malý Georg nerozumel. Tento emočne nabitý príbeh rozpráva o chorobe a márnom boji, ale tiež o nádejí. A samozrejme tu nájdete pár filozofických otázok.

Už viete čo budete v septembri vrámci ReadNordic čítať, prípadne už ste prečítali?

You Might Also Like

0 komentářů