Ako to vlastne všetko začalo

14:02

Po prvom dieli, s názvom Silo, prichádza Hugh Howey s novým príbehom z postapokalyptickej Ameriky. Tentoraz sa dozvieme, čo ľudí viedlo k vybudovaniu Síl a ako vlastne vznikol svet, v ktorom sa Silo odohráva. Do rúk sa nám dostáva totiž prequel.

Tí z nás, ktorých príbeh Sila zaujal, určite so zvedavosťou siahnu aj po Turnuse. Keďže ide o prequel, znalosť prvého dielu nie je vyslovene nutná. Začíname v americkom kongrese v roku 2045. Donald Keene bol po posledných voľbách zvolený za kongresmana a dostal úlohu v tajnom projekte americkej vlády, o ktorom má len tie najnutnejšie informácie. Netuší, pod čo sa podpísal. Keď na to príde, je už neskoro, príliš neskoro. Ocitne sa v svete, v ktorom nikdy nechcel byť a je postavený pred úlohy, o ktoré nikdy nikoho neprosil. Neostáva mu nič iné, len rešpektovať predpisy a hlavne by mal zabudnúť na všetko, čo bolo predtým. Ale on si napriek všetkému začne spomínať. A spomienky sú tou najnebezpečnejšou zbraňou. Otázkou ostáva, ako sa vlastne zachová.

,,Lidé tady vědí, co udělali se světem. Proč potřebují vidět ruiny, které po sobě zanechali? Pokud ovšem... Pokud ovšem její účel není stejný jako v ostatních silech. Pokud je nemá odrazovat od vycházení ven, pokud to není vtíravá připomínka toho, že planeta pro ně není bezpečná. Ale co vlastně opravdu znají mimo sila? A může člověk doufat, že se tam sám podívá?"Dej Turnusu založený na striedaní viacerých dejových línií. Každá je reprezentovaná jednou postavou a ich prostredníctvom sa postupne zoznamujeme s prostredím, postavami, atmosférou, pravidlami fungovania sveta a celkovým príbehom.
V čom vidím veľkú silu príbehu je, že Hugh Howey si dal záležať na vybudovaní správnej atmosféry a dôkladnom vykreslení psychológie postáv. Pri čítaní budete prežívať úzkosť, strach a stiesnenosť prostredia spolu s postavami tak intenzívne, až budete mať miestami potrebu ísť sa prejsť na čerstvý vzduch, aby ste si uvedomili, že vy nie ste zakopaní pod zemou odkiaľ niet úniku.


Ide o silný príbeh, ktorého nosnou myšlienkou je manipulovanie s ľuďmi a ich spomienkami, za účelom vyššieho dobra, záchrany ľudstva začínajúci zničením planéty.  Neustále nám tu vyvstáva otázka, do akej miery má človek právo zasiahnuť, aby zachránil planétu a ľudstvo. Ide o otázky, ktoré si každý musí položiť a rozhodnúť sa podľa čoho sa bude riadiť. Či je dôležitejšie konať podľa logického uvažovania a argumentov, alebo proste konať správne. Pričom nie vždy ide o jedno a to isté.

Pri čítaní som sa nemohla zbaviť pocitu, že Turnus nebol napísaný ako súvislý román. Skôr som mala pocit, že čítam zbierku poviedok, v ktorej jednotlivé poviedky na seba časovo nadväzujú. To však knihe vôbec neubralo na kvalite.

Chválim Hugha Howeyho za námet, vykreslenie stiesnenej atmosféry aj samotný príbeh. Toto je tá správna cesta, ktorou sa tento žáner dostane do väčšieho povedomia ľudí, ktorí by normálne po tomto žánri určite nesiahli. A my ostatní, milovníci sci-fi, mu pár chybičiek určite odpustíme. Pretože sa jedná o vynikajúcu knihu, s ktorou strávený čas určite nie je stratený.

Hodnotenie:80%

Autor: Hugh Howey
Názov: Turnus (2015)
Originál: Shift (2013)
Vydal: Knižní klub
Počet strán: 480

You Might Also Like

0 komentářů