Kto prežil pád lietadla?

21:26

Francúzsky detektívny román Vážka sa zaslúžil o zaradenie jeho autora Michela Bussiho medzi jedného z najpredávanejších francúzskych autorov súčasnosti a kniha samotná bola preložená do tridsiatich jazykov. Príbeh leteckého nešťastia odohrajúceho sa v 80tych rokoch 20. storočia vo Francúzsku a jeho jediného preživšieho cestujúceho, trojmesačného miminka, zaujalo veľké množstvo čitateľov a kniha bola kritikom Géraldom Collardom označená za thriller roku. Dokonca boli predané práva na sfilmovanie tohto príbehu. A tak aj Vás určite zaujíma, či táto kniha naozaj stojí za to, alebo ide len o veľmi dobre premyslený marketing priemernej knihy ako tomu bolo napríklad v prípade Dívky ve vlaku.
23. decembra 1980. Bežný deň, obyčajný let z Turecka do Francúzska a hlavne blížiace sa Vianoce. Zrazu sa ale niečo pokazí a lietadlo vrazí do hory Terrible v pohorí Jura na hranici medzi Švajčiarskom a Francúzskom. Nikto toto nešťastie nemohol prežiť. Ale zázraky sa občas stávajú a záchranári v troskách nájdu živé trojmesačné miminko, ktoré bolo vymrštené zo svojho miesta dostatočne ďaleko, aby nezhorelo, ale dostatočne blízko, aby nezmrzlo. Proste zázrak. Všetci sa radujú, že budú môcť aspoň niekomu oznámiť radostnú správu. A novinári majú zase skvelú bombu do najnovšieho vydania. Myslia si, že sa všetko rýchlo vyrieši a dievčatko bude navrátené svojej rodine. Lenže sa stane to, čo nikto nečakal. Na palube boli miminká dve a u oboch išlo o trojmesačné dievčatká. A tak vzniká tá najdôležitejšia otázka. Zachránila sa Emilie z obyčajnej rodiny Vitralových alebo išlo o Lyse-Rose z bohatej a vplyvnej rodiny Carvilleových? Nešťastie sa udialo v dobe, kedy testy DNA boli ešte len hudbou budúcnosti. A tak sa hľadali iné dôkazy. Nakoniec  bolo dievčatko vyhlásené za Emilie. Carvilleovi sa s tým, ale nedokázali zmieriť a tak si najali súkromného detektíva. Ten osemnásť rokov pátral a snažil sa nájsť rozhodujúci dôkaz. Keď už to chcel vzdať, zrazu sa stalo niečo, v čo už nedúfal. Našiel potrebný dôkaz. Bola tým nájdeným dieťaťom nakoniec naozaj Emilie alebo išlo o Lyse-Rose?


,,Shromáždil jsem v tomto sešitě všechny indície, všechny stopy, všechny hypotézy. Osmnáct let pátrání. Vše je uloženo v této stovce stránek. Pokud jste je přečetli pozorně, víte nyníí tolik co já. Možná budete důvtipnější. Možná budete sledovat smšr, který jsem opomněl. Možná najdete klíč, jestli existuje. Možná..."

Známa kniha Michella Bussiho vyšla vo Francúzsku pod iným názvom ako u nás. Ak Vám môžem odporúčať, tak tí z Vás, ktorí vedia aspoň trochu po francúzsky, neprečítajte si radšej informácie o autorovi na obale knihy, ani si nezisťujte jej pôvodný francúzsky názov. Michell Bussi chtiac, či nechtiac v originálnom názve knihy totiž tak nejak prezradzuje pointu a vysvetlenie celej záhady. Verím, že nikto z Vás sa nechce pripraviť o vlastné špekulovanie a prekvapivé rozuzlenie v závere knihy. A preto chválim Nakladatelství Motto, že u nás táto kniha vyšla pod názvom Vážka, ktorá sa pre túto knihu vynikajúco hodí a nič neprezrádza.
Záhada identity jediného preživšieho cestujúceho ničivej leteckej katastrofy ako hlavný motív tohto detektívneho románu nás necháva očakávať príjemnú, nie príliš komplikovanú oddychovku, ale akonáhle sa do knihy ponoríme, zistíme, že sme dostali oveľa viac. Vážka sa na prvý pohľad tvári, že bude sústredená len na jeden problém, na hlavnú záhadu, ale to je len prvý dojem. Obsahuje toho totiž v sebe oveľa viac, Vedľa hlavnej záhady sa venuje aj iným problémom ako je napríklad kríza identity a jej vplyv na psychiku človeka, zobrazenie rozdielov medzi rôznymi spoločenskými vrstvami a problém postavenia priorít a morálnych hodnôt. Sami sa budete zamýšľať nad tým, ako by ste sa asi zachovali, keby ste si neboli istí, kto vlastne ste. Michela Bussiho chválim za psychologický a sociálny aspekt knihy, ktorý sa mu podaril skvelo zakomponovať do detektívneho pátrania.
V deji románu budeme sledovať viaceré postavy a veľmi dôležité prelínanie súčasnosti a minulosti, aby sa nám vytvoril úplný obraz tejto komplikovanej záhady a všetkých informácií, týkajúcich sa pátrania. Budeme otáčať jednu stránku za druhou, len aby sme konečne zistili, kto bol tým zachráneným dieťaťom. Ide o veľmi čtivú knihu, ktorú som ja samotná mala prečítanú neskutočne rýchlo. A dokonca ju môžem odporúčať aj čitateľom, ktorí detektívky prioritne nevyhľadávajú. Táto kniha má v sebe proste niečo naviac a tak si ju určite vychutná oveľa širší záber čitateľov.
V závere tak môžem len zhodnotiť, že je to jedna z tohtoročných knižných noviniek, ktorá určite stojí za pozornosť.


Hodnotenie:80%


Autor: Michel Bussi
Názov: Vážka
Vydalo: Nakladatelství Motto
Počet strán: 423You Might Also Like

0 komentářů