Knižné tipy - máj/květen 2016

23:39

Ahonen Jaako - Sojčák

Ako Disney stretol Kafku. I takto sa dá definovať skvelý fínsky komiks, ktorý sa dostal do najužšej nominácie Eisnerovej ceny za rok 2015. Sojčák žije sám so svojou matkou vo veľkom honosnom dome v naprostej izolácii. Nikdy ho neopustil a dokedy má k tomu jeho matka čo hovori, rozhodne to tak zostne. Krásna výprávná kresba vás okúzli, melancholický i zlovestný príbeh uhranie. O tejto modernej rozprávke pre dospelých budete premýšľať ešte dlho po jej dočítaní.
Vydáva Argo.
Dominik Dán - Krev není voda


Žiadny rok v Krauzovej krátkej detektívnej kariére nebol tak ťažký ako rok 1992. Bezpečnostní analytici tvrdili, že na vine bola neuvážená porevolučná totálna amnestia, pretože vyľudnila veznice a zaľudnila ulice násilím. Krauz a jeho kolegovia vtedy nedbali bezpečnostných analýz, oni mali svojej vlastnej práce nad hlavu. V tieni búrlivých udalostí bol celkom nenápadne a bez povšimnutia spáchaný posledný federálny zločin, ktorý mohlo Krauzovo oddelenie vrážd legálne vyšetrovať - potom si slovenskí a českí policajti hrali už každý na svojom vlastnom piesočku. Tento zločin sa odohral tak nenápadne, že si ho sotvakto všimol a skoro zapadol prachom, aj keď nebol bohvieako beštiálny ani príliš komplikovaný, bola by ho škoda minúť, pretože bol pekný - pokiaľ sa dá niečo takéto povedať o upálení mladej ženy a jej dieťaťa.

Vydáva Slovart.

Třeštíková Radka - Bábovky

Napadlo Vás niekedy, čo rieši milenka ženatého muža a aká je v skutočnosti tá príšerná manželka, o ktorej jej on rozpráva? Alebo prečo má jej sestra tak zlý vzťah so svojou dcérou? Ako sa cíti tá pätnásťročná dievčina, na ktorú si jej rodičia nikdy neurobia čas? A ka sa vlastne podeli tie peniaze? Kto ich vzal, kto ich stratil a kto ich bude musieť nakoniec vrátiť? Nová kniha Radky Třeštíkovej čitateľky prekvapí úprímnou spoveďou žien, v ktorých vzájomne prepletených príbehoch nechybí irónia, humor, bolesť, nenávisť ani láska.
Vydáva Motto.


Čen-Jun Liou - Manžela jsem nezabila

Hlavnou postavou románu je žena Lotos, dedinčanka stredného veku, ktorá sa búri proti štátnemu aparátu. A tiež to v súdnom spore ditiahne až do najvyšších úrovní, keď ide demonštrovať na námestie Nebeského kľudu práve vo chvíli, kedy v Pekingu prebieha plenárne zasadanie celoštátneho zjazdu strany. Búri sa ne z nejakej politickej uvedomelosti, ale preotže prišla o manžela. Sama sa s ním rozviedla, pretože druhýkrát otehotnela a rodina by pri druho dieťati bola postihnutá sankciami, manžel by prišiel o prácu. Prišla teda s nápadom, že sa rozvedú a keď ona porodí, zase sa po nejakej dobe vezmú. Nepočítala ale s tým, že si jej muž medzitým nájde mladšiu a nebude sa k nej chcieť vrátiť. Začne sa teda súdiť. Prípad je zamietaný a ona to ženie vyššie a vyššie, objavuje sa celá škála rôznych súdruhov, ktorí sa snažia zbaviť problému, ktorý predstavuje. V prvej polovici románu ich doženie až úplne hore a vznikne veľký škandál, pri ktorom padne (z úplne iných dôvodov) niekoľko hláv. V druhej časti je hrdinka postrachov všetkých kádrov, uvedomí si svoju moc a využíva ju vedome. Stále chce dosiahnuť zrušenie rozvodu, aby dokázala svoju pravud, teraz už ju ale nikto nepodceňuje, naopak pravidelne ju sleduje tajná polícia. Na jednej strane absurdná fraška, na druhej strane depresívny obrázok mašinérie štátnej moci.
Vydáva Odeon.

Harper Lee - Postav hlídku

Nová kniha, ktorá bola napísaná už pred vydaním fenomenálneho Ako zabiť vtáčika a odohráva sa dvadsať rokov potom. Dvadsaťšesť ročná Jean Loiuse Finchová (Čipera) sa vracia z New Yorku do Maycombu v Alabame, aby navštívila svojho starnúceho otca Atticusa.
Doma zisťuje, ako sa jej mesto i blízki ľudia pod tlakom politických i rasových motívov zmenili. Zrazu sa jej začnú vybavovať spomienky na detstvo, a to, čomu vždy verila, sa začína droliť. Prožíva tiež vzťah so svojím vyvoleným, ktorý vzhliada k jej otcovi. Ale ona sama si prestáva byť istá, či je to stále ten neochvejný hrdina, ktorý stojí vždy na strane práva a spravedlnosti, ako sa javil za mlada.
Vydáva Mladá fronta.


Brycz Pavel - Střídavá péče pro kukačku


Rozvod. Manželia zvádzajú bitku o svoju šestnásťročnú dcéru. Obaja chcú dieťa len pre seba. Ale sudkyňa presadzuje striedavú starostlivosť. Matka ale prehlási, že manžel nie je biologický otec, a nevidí dôvod prečo by si mal uplatňovať nárok na dcéru. Je ochotná po tomto neskorom priznaní niesť následky, nepotrebuje jeho alimenty. Šok pre manžela! Nasledujú testy otcovstva. A skutočne potvrdia, že dcéra nie je jeho a vychováva mláďa kukučky. Ale aký šok, keď neuspeje v testoch materstva, ktoré si formálne vymohol právnik poškodenej strany, ani matka! Traja ľudia, ktorí k sebe patrili, sú náhle postavení do naprosto novej situácie. Vlastne i štvrtý človek, tajomný muž, úlet ženy pred 17 rokmi, ktorý z diaľky sledoval svoje dieťa stratí svoju istotu. Otec a matka sa pokúšajú s Kukučkou, dcérou (ktorá má dosť nepraktického priateľa) a so slizkým právnikom matky nájsť riešenie. A tak sa vydávajú na cestu za tajomstvom minulosti. Pred 16 rokmi totiž matka rodila v malom slovenskom mestečku, kde dodnes žijú jej rodičia. Cesta prinesie mnohé smiešne i vypäté situácie, ale paradoxne všetkým krízová situácia veľmi pomôže v zblížení. Vypátrajú fatálnu zámenu v pôrodnici? Nájdu vlastné dieťa ženy, ktoré si odtiaľ odniesla iná? A kto bude biologickým otcom toho dieťaťa Stále ešte manžel ženy alebo tajomný zvodca z pred 17 rokov, ktorý sa v príbehu neustále pohybuje ako prízrak a kardinál Richelieu?
Vydáva Mladá fronta.

You Might Also Like

0 komentářů