Robert McCammon - Masky apokalypsy

15:12


Zničenou krajinou kráča v podobe mnoha tvárí červenooké zlo staré ako sám čas. Ovláda ľudskú chamtivosť a šialenstvo. Chystá sa zabiť dieťa menom Swan.

Prežili, čo nikto iný. A ich nočná mora začala.
Na hraniciach holých plání Kansasu počuje muž, ktorého prezývajú Čierny Frankenstein, výzvu:,, Ochraňuj dieťa..."
V opustenom New Yorku nachádza kúzelnú silu prostredníctvom prstenca s drahokamami šialená žena...
Vnútri rozpadajúceho sa podzemného komplexu v srdci idažskej hory sa chlapec učí zabíjať...
V pustine zrodenej z nukleárneho pekla, vo svete zmutovaných zvierat a zdivočených hord sa poslední stávajú prvými. V ústrety osudu idú tri skupiny ľudí, ktorí prežili....
Robert McCammon nám predkladá strhujúci príbeh, plný nepredstaviteľnej hrôzy a odhodlania, kde koniec sveta je len predohrou k poslednému zápasu...

Kniha napísaná v roku 1987 nám predkladá obraz sveta, v ktorom studená vojna medzi USA a Sovietskym zväzom skončí tým najhorším možným scenárom.
Do deja sa dostávame počas porady prezidenta USA so svojimi poradcami a generálmi, ktorí sa snažia vyriešiť vyostrujúcu sa situáciu so Sovietskym zväzom. Po vojenských incidentoch v  Afganistane, Pakistane, Indi, Iráne a Iraku sa prezident USA pod nátlakom svojich poradcov rozhodne ukázať Sovietskemu zväzu svoju vojenskú silu a Sovietsky zväz zastrašiť. Stane sa ale presný opak.  Výsledkom je nukleárna deštrukcia celého územia Spojených štátov amerických.

,,New York bol zasiahnutý...úplne ho to zmietlo...rakety sa blížia cez východné pobrežie...Wahington zasiahnutý....Boston....vidím plamene..."
Vďaka náhode sa však pár jedincom podarí prežiť, hoci sa neubránia myšlienke, že smrť by bola milosrdnejšia oproti zničenému svetu, v ktorom sa snažia prežiť.
Už dávno sa mi do ruky nedostal do rúk poriadny postapokalyptický román. A ani od tejto knihy som veľa nečakala. Anotácia toho veľa neprezrádzala a ja som nevedela, čo presne mám čakať. O to väčšie bolo moje prekvapenie, aké kvalitné postapokalyptické dielo sú Masky apokalypsy.
Kniha je temná, drsná, depresívna, plná násilia a drsných scén. Autor nešetrí nikoho a nič a so svojimi postavami sa poriadne zahráva. Na mňa to pôsobilo veľmi reálne. To ako vykreslil psychologický vývoj jednotlivých postáv čeliacich neľudským podmienkam na mňa urobilo dojem.
,,Od tej doby na ceste narazili na takmer tri stovky zmrznutých. Nejakú dobu strávili v meste srovnanom so zemou tornádom. Trosky domov a mŕtve telá boli zasypané snehom ako hračky obra."
Dej je rozdelený do viacerých dejových línii a na začiatku sa v nich musíme zorientovať. To by niekomu mohlo zo začiatku robiť problém. Po zoznámení sa s postavami a jednotlivými dejovými líniami nám už dej ubieha rýchlo.
Hoci kniha nepatrí medzi tie najtenšie, je pútavá a nenudila som sa pri nej. Striedaním dejových línii nás autor udržuje v neustálej pozornosti. V poslednej tretine knihy sa nám dejové línie začínajú spájať a my pochopíme význam jednotlivých postáv v celej komplexnosti príbehu.
,,Ak tam vonku niečo ostalo, bude to ako Dantovo peklo, Apokalypsa a proroctvo o konci sveta dohromady. Uvidíš také veci, že ti tvoj démon s prevrátenými očami bude pripadať ako jeden zo siedmych trpaslíkov."
Jedinú reálnosť príbehu narušujú prvky fantasy v podobe červenookého démona reprezentujúceho všetko zlo ľudstva a náznaky zázrakov a kúziel. Ale aj táto linka má svoju dôležitú úlohu v deji celého románu.
Takže ak máte chuť na drsnú postapokalyptickú knihu, túto si určite prečítajte, vážne stojí za to.

Hodnotenie: 80%

Nakladateľstvo: CLASSIC (2013)
Originál : The Swan Song (1987)
Počet strán: 623


You Might Also Like

0 komentářů