Knižné tipy - máj/květen 2015

sobota 9. května 2015Juraj Červenák - Železný půlměsíc

Leto 1663. Osmanská ríša siaha až k Dunaju. Mierové rokovania zlyhali a k pohraničnému Ostrihomu pritiahlo obrovské turecké vojsko pod velením samotného veľkovezíra. Má v pláne znovu sa oboriť na Viedeň, ale v ceste mu stojí moderná, dokonalo vyzbrojená hornouhorská pevnosť Újvár - Nové Zámky.
Veliteľ pevnosti Adam Forgáč dostal od panovníka jasný rozkaz: za žiadnu cenu nesmie pustiť mohamedánske hordy cez Dunaj. Kresťanskí bojovníci stojí proti mnohonásobnej presile a ztrácajú sily v sporoch medzi viedeňskou vrchnosťou a uhorskou šľachtou. Zdá sa, že pre útočníkov budú ľahkou korisťou.
Medzitým kapitán Báthory pátra po synovi Michalovi a zachráni pred tureckým otroctvom mladú zemanku Julianu.Má až nad hlavu vlastných starostí, prišiel o niekdajšiu bojovú zručnosť a vojenské remeslo by už najradšej povesil na klinec. K výzve, aby sa pripojil k obrane kresťanského sveta, ale nemôže ostať ľahostajný.
Zaklínač a jeho svět - Průvodce (nejen) herním světem


Ponorte sa hlboko do sveta netvorov a tých, kto ich loví. Geralt a jeho najvernejší spoločníci vás prevedú fascinujúcim svetom Zaklínača. Prečítajte si zasvätené opisy mnohých úžasných miest; nebezpečných tvorov, ktoré ich obývajú a smrtiacich zbraní, ktoré skoncovali s ich vyčíňaním. Táto úchvatná, bohato ilustrovaná kniha je nevyhnutným sprievodcom série počítačových hier Zaklínač a úplná nutnosť pre všetkých priaznivcov temnej a epickej fantasy.

Tom Rob Smith - Dítě číslo 44


Román Dítě číslo 44, úspešný a oceňovaný debut mladé britského autora Toma Roba Smitha, vychádza zo skutočného prípadu sériového vraha Adreja Čikatyla. Príslušník MGB Lev Děmidov pátra po páchateľovi vrážd detí, aj keď tým porušuje všetky nariadenia svojho úradu, ruskej tajne polície a nakoniec riskuje život.
Thriller s reálnym pozadím odohrávajúci sa v Rusku na začiatku 50. rokov ponúka okrem strhujúceho kriminálneho príbehu i desivý obraz diktatúry, ktorá sa drží u moci len vďaka stupňovanému teroru.
Sally Green - Napůl divoký

Voľné pokračovanie fantasy príbehu Half Bad nás opäť privádza do novodobého Anglicka, kde medzi obyčajnými ľuďmi žijú Biele - dobré a Čierne - zlé čarodejnice. Nathan nepatrí ani do jedného sveta, je synom silného Čierneho čarodejníka a Bielej čarodejnice, je takzvaný Polovičný kód.
Nathan je stále ešte na úteku pred Lovcami a pátra po svojom priateľovi Gabrielovi, s ktorého pomocou môže oslobodiť milovanú Annalise. V rade Bielych čarodejníc sa zatiaľ chopil moci Soul O´Brien a svoju vojnu proti Čiernym čarodejniciam rozšíril na celú Európu. Biele a Čierne čarodejnice sa preto spoja, aby mu spoločne vzdorovali. Nathan je vtiahnutý do povstania a zisťuje, že nečakane bojuje po boku starých priateľov i dávnych nepriateľov. Nie všetkým ale môže veriť...


Julie Nováková(ed.) - Terra Nullius


Čo to znamená byť ľuďmi? A ako dlho nimi ešte zostaneme?
Príbehy rozprávajú o ľuďoch, či už je hrdinou človek alebo mimozemšťan, robot či zviera. Sci-fi je ale výnimočná tým, že tvorí a rozvíja definíciu, čo vôbec znamená byť človek, dostáva postavy na samú hranicu ľudstva a mnohokrát ju aj prekračuje.
Stretnete sa tu s príbehmi, ktorých autori sa nebáli dôjsť až do nepreskúmanej zeme nikoho za ľudstvom. Každý je iný a originálny, ale prinajmenšom jedno majú spoločné - dych berúcu fantáziu. Vydáme sa s nimi do sveta tajných služieb, nebezpečnej archeológie a biotechnológií, na samú hranicu Slnečnej sústavy k členom chystanej prvej medzihviezdnej výpravy, medzi bytosti obdarené úplne inými právami ako bežní ľudia, nečakaní priekopníci nových technológií, za fascinujúcimi kozmickými fenoménmi i k ľuďom bojujúcimi o prežitie, o záchranu a pomstu alebo nádej na poznanie... 


Karen Joy Fowler - Všichni jsme z toho úplně na větvi


Ako malé dievča bola Rosemary poriadne ukecaná. Keď chcela rodičom niečo rozprávať, prosili ju, nech začne radšej rovno uprostred príbehu, aby sa vôbec niekedy dostala k jeho koncu. Teraz je Rosemary vysokoškoláčka, ktorá toho veľa nenarozpráva. A hlavne nerozpráva o svojej rodine. Ani my vám zatiaľ príliš neprezradíme: asi len to, že hoci je Rosemary dnes jedináčik, mávala sestru v rovnakom veku, skoro dvojča a staršieho brata. Obaja súrodenci sa ale z jej života už dávno vytratili. Ako a prečo k tomu došlo predstavuje veľké rodinné tajomstvo. Na jej sestre Fern bolo totiž niečo naozaj výnimočného a zvláštneho. A Rosemary je odhodlaná porozprávať jej príbeh, začína uprostred a vracia sa na začiatok....

Okomentovat

cwrcekk`s blog © . Design by Berenica Designs.