Po skvelom Ovem prichádza neobyčajná Babička

18:44

Else je sedem, vlastne skoro osem. Jej babičke je sedemdesiaťsedem, vlastne skoro sedemdesiaťosem. O Else dospelí hovoria, že je na svoj vek vyspelá, ale v skutočnosti im pripadá otravná. O babičke tvrdia, že je ohromne čulá, i keď tým vlastne myslia, že im príde bláznivá.
Elsa je iná ako ostatní. Nemá iných kamarátov okrem babičky, ale jej to nevadí. Babička jej totiž rozpráva úžasné príbehy o kúzelnej ríši, kde nie je normálny nikto a nič a byť iným je tam najväčšou výhodou.
Lenže i v najkrajších rozprávkach sa občas objaví zlý drak a do boja proti nepriateľovi sa musí Elsa vydať úplne sama. Má totiž doručiť tajomný dopis a adresátovi odkázať, že sa babička ospravedlňuje a pozdravuje. Netuší, že v rukách drží kľúč k najväčšiemu a najdôležitejšiemu dobrodružstvu, ktoré sa kedy v ríši fantázie odohralo.
Babička nakopne kamínky štěrku a odkašle si. 
,,No, vždyť víš. Jsi moje jediná vnučka. Nechci, aby sis dnešek pamatovala jako den roztržený šály. Chci, aby to byl den, kdy se tvoje babička vloupala do zoo..." 
,,A utekla z nemocnice," uchechtne se Elsa. 
,,A upláchla ze špitálu," zahihňá se babička. 
,,A házela hovínka na policajta!" přidá Elsa. 
,,Vždyť to byla jen hlína! Teda aspoň z větší části..." protestuje babička.


Kniha Frederika Backmana Babička pozdravuje a omlouvá se bola pre mňa jedným z najočakávanejších titulov tohto roka. Po prečítaní Oveho (Muž jménem Ove) som bola Backmanovým štýlom písania nadšená. 
Dovtedy som si myslela, že najlepšia a najvtipnejšia kniha akú som kedy čítala bol Starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol (Jonas Jonasson). Stále si myslím, že je to skvelá kniha. Len som trochu prehodnotila môj názor na ňu. Kým Starček bol groteska, Ove má dušu. Je to veľmi milo napísaná kniha na veľmi vážnu tému starnutia a samoty len oblečená do kabáta grotesky.
Takže po staršom osamelom pánovi prichádza na scénu 77-ročná zvláštna babička so svojou 7-ročnou a na svoj vek veľmi mimoriadnou vnučkou Elsou. Hoci má kniha v názve babičku, nenechajte sa zmiasť. Hlavnou postavou je Elsa, ale bez babičky by celá kniha nemala tú správnu šťavu. Babička totiž posiela Elsu na tú najdôležitejšiu a najzvláštnejšiu cestu za pokladom, akej sa kedy vôbec zúčastnila. Musí odovzdať dopis s odkazom, že babička pozdravuje a ospravedlňuje sa. Je to dobrodružstvo, v ktorom sa Elsa musí naučiť bojovať so svojimi strachmi, pozná ľudí, ich silné stránky ale aj slabosti a hlavne zisťuje, že nič nie je také, aké to na prvý pohľad vyzerá. A že realita a fantázia sú oveľa viac prepojené, ako si dovtedy myslela. Teda minimálne v prípade, keď má v tom prsty jej babička.

Elsa je na svoj vek veľmi vyzretá a inteligentná. Je samotárka, nemá priateľov a jej jedinou kamarátkou je babička, s ktorou má výnimočne blízky vzťah. Každý si na babičku urobil svoj vlastný názor, väčšinou si o nej myslia, že je bláznivá. Ale Else to nevadí. Práve naopak. Tvoria skvelú dvojku a spoločne putujú po fantastickom svete, ktorý pre Elsu vymyslela práve babička. Je to svet plný príbehov, drakov, ľudí, víl a iných stvorení. Svet, v ktorom dobro víťazí nad zlom. Je úžasným príkladom toho ako sa dá krásne pracovať s detskou fantáziou.

Je to hlavne kniha o detskej fantázii a medziľudských vzťahoch. Kniha ide s dobou a tak tu  nájdeme spomenutý Facebook, Wikkipediu, android a podobné výrazy. Veľmi ma potešilo, že Elsa bola milovníčkou Harryho Pottera a X-menov. V tomto si ma hneď získala. Aj keď Elsa si vás získa hneď. A to sa nemusí ani snažiť. Je proste svojská a skvelá. Má vlastnú hlavu a je veľmi inteligentná. Túži po nových informáciách a čo nevie, to si zistí.
Okrem Elsy sa tu objaví viacero veľmi zaujímavých a individuálnych postáv. Každá s neopakovateľným charakterom. A tak sa tu stretneme s človekom, ktorý je posadnutý čistotou, žena, ktorá je závislá na alkohole, matka budujúca kariéru, ale aj rodina s postihnutým dieťaťom a jeden úžasný obrovský pes. Každá postava je jedinečná, má svoj príbeh a dôvod, prečo sa správa tak ako sa správa. A všetkých ich spája jedna úžasná babička, ktorá nebola vždy len bláznivou babičkou.


Táto kniha je proste prenádherná. Frederik Backman to zase raz dokázal. Dokázal prísť s niečím krásnym a dojemným. Toto je tá najlepšia kniha o detskej fantázii, medziľudských vzťahoch, ľudských príbehoch a emóciách, akú som kedy čítala. Som nadšená a dojatá zároveň. Pri čítaní tejto knihy som zažívala pocity, ktoré sa veľmi ťažko vyjadrujú. Proste si to prečítajte a prežite si to. Stojí to za to. Najlepšia kniha tohto roka.


Hodnotenie: 100%

Autor: Frederik Backman
Názov: Babička pozdravuje a omlouvá se (2015)
Originál: My grandmother asked me to tell you she´s sorry (2013)
Vydalo: Nakladatelství Host
Počet strán: 424

Knihu si môžete kúpiť tu.


You Might Also Like

0 komentářů