Knižné tipy - december/prosinec 2015

23:46

H. G. Wells - Válka světů

Anglicko na sklonku 19. storočia. Obyvatelia Zeme, zaslepení pýchou na vyspelosť svojej civilizácie, netušia, že desať krátkych vzdialených zábleskov kdesi na planétke Mars znamená dosiaľ najväčšie ohrozenie ľudstva v jeho dejinách. Desať dutých kovových válcov s nezvanými návštevníkmi z kozmu dopadá postupne v blízkosti Londýna a začína vojna o nadvládu vo vesmíre. Početná prevaha Pozemšťanov s jejich ťakopádnymi bojovými mechanizmami sa ukáže byť zbytočná v porovnaní so zkázonosnými bojovými metódami Marťanov. Ale ani Marťania nie sú nezraniteľní. Podarí sa Pozemšťanom odkryť slabé miesto protivníkov? Zvítazí ľudská disciplína, organizácia a tradičné morálne hodnoty nad mnohonásobne vyspelejšou marťanskou technikou a chladnou inteligenciou?
H. G. Wells je spisovateľom, ktorý zaujal už mnoho generácií čitateľov. Kniha je vydaná v novom, modernejšom preklade Martina Koniga. Kniha Válka světů je asi najslávnejší Wellsov vedeckofantastický romám popisujúci krvavú inváziu momozemšřanov z Marsu na Zemi (román preslávila najmä rozhlasová dramatizácia Orsona Wellese z roku 1938, pri ktorom vypočutí vypukla panika, pretože dej bol považovaný za skutočnosť). Kniha je vo väčšom, luxusnom formáte a prevedení.
Vydáva: Millenium PublishingWolfgang Bauer - Přes moře: S uprchlíky na cestě do Evropy


Popredný nemecký reportér Wolfgang Bauer a jeho český kamarát a rešpektovaný reportážny fotograf Stanislav Krupař sa ako prví novinári vydali na cestu so sýrskymi utečencami z Egypta do Európy. Pútavé a dramatické rozprávanie popisuje cestu obyčajných ľudí, ktorých vojna dostala do krajných životných situácií. Reportážny opus  opisuje správania prevádzačských gangov, neľútostných byrokratických a represívnych aparátov voči utečencom, ale tiež ľudskosť tých, čo im na ceste pomáhali.. České vydanie v Nemecku veľmi úspešnej knihy prináša i aktualizované osudy hlavných hrdinov.
Vydáva: Grada


George Saunders - Desátého prosince - Povídky

Súbor Desátého prosince prináša desiatku poviedok od jedného z najčítanejších amerických poviedkárov dneška, George Saundersa. Autor s prenikavým pozorovateľským talentom nahliada do životov pestrej zmesi hrdinov a antihrdinov. Protagonisti jednotlivých poviedok sa od seba líšia rovnako ako rozprávačský štýl či čas a miesto deja. Čo ale poviedky navzájom spája, je asi motív ideálu. Ako vyzerá ideálny zamestnanec, zistíme v poviedke Napomenutí, Al Roosten z poviedky s rovnakým názvom i otec z Deníku Semplicových dívek vidí zdroj šťastia v bohatstve a peniazoch, pre Máriu zo Štěnete je zo všetkého najdôležitejšia rodina... Ideály sú ale v Saundersovom pojatí často pokrivené a vyhrotené na najkrajnejšiu hranicu. Saunders svoje postavy nešetrí, zároveň s nimi v krajných situáciách súcití. Hravosťou a originalitou, neuhýbavosťou či odvahou prestupovať tabu autor odhaľuje tie najnaliehavejšie otázky dneška. To zo Saundersa robí vnímaného komentátora našej prítomnosti, ale možno i bezprostrednej budúcnosti. Táto zbierka mu v roku 2013 vyniesla prestížnu cenu Folio. A bola okrem iného zaradená medzi desiatku najlepších kníh podľa časopisu New York Times.
Vydáva Nakladatelství Plus.

Richard Flanagan - Úzka cesta na daleký sever
V pamäti čitateľov zostáva slávna kniha Most cez rieku Kwai z roku 1952, o päť rokov neskôr úspešne sfilmovaná. Po viac než šesťdesiatych rokov sa k tragickej dráme stavby železnice smrti, pri ktorej prišlo o život neuveriteľných sto tisíc ľudí, vrátil spisovateľ Richard Flanagan. Centrom jeho rozprávania je utrpenie austrálskych vojenských zajatcov v čele s vojenským lekárom Dorrigo Evansom. Historický román je o to cennejší, že čerpá z osobných spomienok autorovho otca, veterána siamsko-barmskej železnice, ktorý zomrel v roku 2013 a ktorému je román venovaný. Za svoje dielo získal spisovateľ roku 2014 Bookerovu cenu.
Vydáva Odeon.Ava Dellaira - Dopisy na konec světa

Nechte si zlomiť srdce dojemným debutom mladej americkej autorky. Všetko to začalo úlohou na hodinu literatúry: ,,Napíšte dopis niekomu, kto zomrel." Laurel si vyberie Curta Cobaina, ktorý zomrel mladý, rovnako ako jej staršia sestra May. Úlohu síce neodovzdá, ale s písaním pokračuje a čoskoro dopisy adresuje i ďalším nežijúcim osobnostiam - Amy Winehouse, Riveru Phoenix alebo Amelii Earhart. Zveruje sa im so všetkým možným - ako jej chýba matka, ktorý po sestrinej smrti odcestovala preč, a nechala Laurel so zničeným otcom a silne veriacou tetou, ako sa jej nedarí zapadnúť v prostredí novej strednej školy, ako je ťažké naviazať nové priateľstvá, keď kamarátkam nemôže povedať, aké všetky tajomstvá ju ťažia, alebo ako sa prvýkrát zamilovala. A rozpíše sa tiež o svojej sestre, ktorú zbožňovala a o tom, aké je ťažké žiť bez nej. May zomrela za nevyjasnených okolností a jediným svedkom tragédie bola Laurel, ktorá o tom ale nedokáže hovoriť - možno sa o tom ale odváži napísať. V dopisoch sa medzi riadkami vyrovnáva s tým, čo sa stalo, snaží sa nájsť sama seba a začať žiť svoj život.
Vydáva YOLI.

You Might Also Like

0 komentářů