Na pole hrdinskej fantasy prichádza nový hráč

15:56

Už Vás prestalo baviť čakať na to kedy George R. R. Martin konečne dokončí ďalší diel zo svojej epickej fantasy ságy Píseň ledu a ohne a všetky ostatné zaujímavé ságy už máte prečítané? Tak si spríjemnite čakanie čítaním novej fantasy trilógie Stín krkavce od Anthony Ryana, ktorú u nás vydalo Nakladatelství Host. My čitatelia sme zvyknutí, že Nakladatelství Host vydáva kvalitné knihy a ani výberom tejto trilógie nesiahol vedľa. Prináša nám novú fantasy trilógiu, ktorá do relatívne stabilnej scény knižnej fantasy prináša nový svieži vietor a hlavne príbeh uveriteľného hrdiny, ktorý sa ním stal tak trochu proti svojej vôli.

Píseň krve od Anthony Ryana je prvý diel fantasy trilógie zo sveta ovládanom náboženstvom s názvom Stín krkavce. Ide o literárny debut v štýle čistokrvnej hrdinskej epickej fantasy, ktorá poteší dušu každého milovníka fantasy. Je to nové, svieže, neokukané a hoci tam môžeme nájsť inšpiráciu v fantasy klasikoch, Anthony Ryan ide svojou vlastnou cestou. Prvý diel (Píseň krve) písal Anthony Ryan popri svojom zamestnaní šesť a pol roka. Ponúkol ho viacerým nakladateľstvám vo Veľkej Británii, ale bol odmietnutý. Nenechal sa odradiť a išiel podobnou cestou ako napríklad Hugh Howey so Silom. Vydal si ho sám a kedže kniha mala u čitateľov úspech, nakoniec prišla aj ponuka vydania kníh u nakladateľstva. Momentálne Anthony Ryan píše na plný úväzok. A o čom táto nová fantasy séria vlastne je?

,,Postavili se čelem k sobě, všech pět, a vzali se za ruce. Dentos, Nortah, Vélin a Kenis. Vélin vzpomínal, jací byli jako chlapci. Barkus obtloustlý a nešikovný, Kenis štíhlý a bojácný, Dentos halasný a s nekonečnou zásobou historek, Nortah mrzutý a zasmušilý. Teď v těch štíhlých mladých mužích se strohými rysy viděl jen stíny chlapců, kterými kdysi byli. Byli silní. Byli to zabijáci. Byli tím, co z nich udělal řád. Tohle je konec jedné etapy, uvědomil si. Ať přežijeme, nebo zemřeme, dnešek všechno změní, navždy."

Kedže je to hrdinská fantasy, celý dej sa točí okolo a je rozprávaný z pohľadu hlavného hrdinu Vélina al Sornu. V detskom veku sa ho otec vzdá a zverí ho do výchovy Šestému rádu, rádu bojovníkov v mene Viery a prejde si krutým tréningom a prísnou výchovou. Vzdá sa rodiny a stane sa bratom Rádu. Učí sa bojovať, prežiť a víťaziť v mene Viery, ktorá riadi Spojené kráľovstvo. A hoci to môže pôsobiť neprimerane kruto, Vélin má v ráde svoje miesto, cíti loajalitu k rádu a verí v pravdivosť Viery. Je tam, kde má byť, aj keď otcovi nikdy neodpustil, že sa ho vzdal. Naučí sa žiť v prísnom režime a sú mu vštepované morálne hodnoty a hodnoty Viery, ktoré ho majú sprevádzať celým životom. Aj keď z neho vychovávajú zabijáka, berie to ako svoje poslanie. Má blízkych priateľov, rádových bratov, ktorí sú spoločne stmelení tvrdou výchovou a skúškami. Každý má svoj príbeh vďaka ktorému sa ocitol v ráde. Vélina ale jeho povesť predchádza. Je predsa synom Pána bitev, ktorý sa ho vzdal v prospech Viery. Je predurčený pre veľké veci, ale to zatiaľ ešte netuší. Na všetko príde v ten správny čas. A nie všetky informácie, ktoré zistí o svojom pôvode, o rodine a schopnostiach sú príjemné. Niektoré ho šokujú, a jemu neostane nič iné len sa k tomu postaviť ako chlap.


Anthony Ryan je majstrom rozprávačom. Sprevádza nás príbehom očami Vélina a svetom, ktorý vytvoril. Ide o svet, ktorý je ovládaný Vierou. Viera je to, čo hýbe celým kráľovstvom a ľuďmi. Je to dôvod spolupatričnosti a loajality, ale aj dôvod k vojne. Takže sa zoznámime s Vélinom, rádom, Vierou a celým kráľovstvom. Kráľovstvom, ktoré postupne odkrýva svoje tajomstvá a Vélin zisťuje, že existuje aj niečo viac, ako mu bolo povedané. Že je tu neznáma sila (žeby mágia?), ktorá existovala, zmizla a znova sa začína hlásiť o slovo. A on v tom hrá dôležitú úlohu.  Nájdeme tu skvelo vykreslené prostredie, uveriteľné charaktery a hlavne hlavný hrdina, ktorý nie je dokonalý  princ na bielom koni. Dokonca nie je vo všetkom najlepší, má silný charakter a morálku, ktorá ho sprevádza, je neistý a ten kôň nie je tiež nič extra. Ale nebudete si môcť pomôcť, bude vám proste sympatický.


Kniha je napísaná skvelo, dej beží svižne. Rozhovory striedajú akčné scény a všetko nadávkované v takom ideálnom pomere, že si ani nevšimneme a zrazu máme tých 600 strán prečítaných. V porovnaní s napríklad už spomínanou Písní ledu a ohně od George T. R. Martina ide o jednoduchší fantasy príbeh rozprávaný len z pohľadu jedného hrdiny, nestriedajú sa tu dejové línie, ani sa to autor nesnažil príliš prekombinovať. Predsa len ide o jeho literárny debut. To ale nič neuberá na kvalite diela.  Autor nám v náznakoch ukáže záhady sveta a tajomstvá, ktoré by sme najradšej rozlúštili hneď, ale musíme byť trpezliví. Všetko má svoj správny čas a táto trilógia ešte dva diely. Musím ale skonštatovať, že Anthony Ryan knihou Píseň krve položil latku vysoko a dúfam, že kvalita série bude pokračovať aj v ďalších dieloch. 

Hodnotenie:80%

Autor: Anthony Ryan
Názov: Píseň krve (2015)
Originál: The Blood Song(2013)
Vydalo: Nakladatelství Host
Počet strán: 620

You Might Also Like

0 komentářů