Knižné tipy - jún/červen 2016

16:00

Jonas Jonasson - Zabiják Anders a jeho přátelé (a sem tam nepřítel)

Johan Andersson - vďaka svojim početným pobytom v base nazývaný jednoducho ,,zabijak Anders" - je čerstvo na slobode. Potrebuje novú prácu a priateľov. Do rany mu príde premúdrelá pastorka Johanna Kjellanderová, ktorá sa kvôli svojmu ateistickému zmýšľaniu ocitne na dlažbe. Spoločne s hotelovým recepčným Perom Perssonom založia ,,Agentúru pre ubližovanie na zdraví" so zabijakom Andersenom v roli zmluvného násilníka. Kšefty bežia skvelo. Dokiaľ sa zabijak Anders nezačne pýtať po vyššom zmysle toho všetkho, nezačne sa zrazu zaujímať o boha a nezačne byť láskavý a mierumilovný. Lenže bossovia stockholmského podsvetia s ním majú nevybavené účty a zabijaka Andersa i s jeho priateľmi poriadne pritlačia... Jonas Jonassom si šibalsky a neúctivo berie na mušku ľudskú chamtivosť a zabijakom Andersom vytvoril nezabudnuteľnú postavu antihrdiny.
Vydáva Nakladatelství Panteon.

Nela Rywiková - Děti hněvu 

Príbeh s detektívnou zápletkou zavádza čitateľov do neutešeného prostredia ostravskej periférie, kde je nájdené telo zavraždeného a profesionálne vypreparovaného muža. Hoci prvé stopy policajného vyšetrovania vedú takmer neomylne k miestnemu profesionálnemu preparátorovi, vyšetrovatelia začínajú postupne odkrývať zložito spletenú sieť medzi ľuďmi z úplne odlišných spoločenských vrstiev. Na jednej strane stojí novodobá elita v podobe podnikateľa Gavly a Pavly Bittnerovej, proti nim gambler Pavel so svojou sestrou a otcom. Hoci by sa mohlo zdať, že jediným pojítkom medzi týmito postavami je viac či menej šikovné balancovanie na hrane zákona, čitateľ čoskoro začína tušiť, že ich spája omnoho viac. Dej doplňuje tretia dejová línia siahajúca až do predvojnových časov. Vďaka tomu môžeme sledovať nielen postupné rozuzlenie detektívnej zápletky, ale predovšetkým to, ako ľahko sa človek stáva obeťou ľahostajnosti, hnevu a dejinných udalostí a akými fatálnymi dôsledkami môže končiť premlčaná spravodlivosť.
Vydáva Nakladatelství Host

Peter May - Kritik


Druhý diel kriminálnej série Akta Enzo.
Behom degustačného turné po nie príliš známom vinárskom regióne Gaillac zmizne najlepší svetový kritik vín Gil Petty. O rok neskôr je nájdený vo vinici na juhozápade Francúzska, oblečený do karmínového rúcha Rádu božskej flaše, spoločnosti, ktorá sa venuje propagácii gaillackých vín. Priviazaný ku krížu stál ako morbídny strašia medzi radmi zrelej vínnej révy a zjavne bol celú dobu predtým uchovávaný v červenom víne. Pettyho vrah nebol nikdy odhalený. Keď sa po troch rokoch Enzo Macleod do odloženého prípadu znovu pustí...
Vydáva Nakladatelství Host.


Jaume Copons - Angus a príšerky - Už je tady pan Flat


Prvý diel bláznivo strelenej série plnej príšeriek.
Ahojky! Ja som Agus Pianola. Ty si to ešte netušil, ale my dvaja sme sa raz museli spoznať! Ešte nedávno som bol celkom normálny chlapec: chodil som do školy, strácal slohovky, hltal pizzy... Ale potom som poznal pana Flata, že áno? Prezradím ti jedine to, že je to príšerka a že od tej doby, čo sa zabýval v mojej izbe, je svet nielen zábavnejší, ale aj lepší. Rozhodne lepší, i keď teda samý problém! O mne a o ďalších príšerkách (áno, bude ich viac!) si prečítaj sám. A ak sa bojíš čítania ako ja, mám pre teba dobrú správu. Táto knižka je plná obrázkov a komiksových bublín. To by šlo, nie?
Vydáva Nakladatelství Host.Francesca Zappia - Uvnitř mé hlavy


Alex je zvyknutá žiť vo svojom vlastnom svete. Zvládne i ten náš? Alex je dosť divná - aspoň takto ju vníma jej okolie - pritom si len farbí vlasy pestrofarebnými farbami, trpí paranoiou, že ju prenasledujú komunisti alebo že jej niekto otrávil jedlo. Je totiž - tak trochu - schizofrenička a pletie si vlastné halucinácie s realitou. Niekedy ide oboje od seba len ťažko rozlíšiť, a tak ju často doprevádza jej mladšia sestra Charlie, ktorá za ňou stojí za každých okolností. Pre istotu má Alex u seba fotoaparát a v prípade núdze si veci a ľudí fotí, či náhodou nie sú len jej preludom. Za prelud má zo začiatku i Milesa, najdrsnejšieho týpka zo školy, dosť uzatvoreného a tiež dosť divného. Nevymyslela si ho náhodou?
Vydáva YOLI.

Adriaan van Dis - Já se vrátím

Podivná matka, po láske lačniaci syn a túžba po ľahkej smrti. Po rokoch chladu a

odmietania sa matka otvorí svojmu synovi, spisovateľovi. Dovolí mu, aby spísal jej životný príbeh, pod podmienkou, že jej pomôže k ľahkému odchodu. Dodržia obaja svoj sľub? Môžu si dôverovať? Matka sa synovi vysmieva klamstvami a polopravdami. A ako rozpráva, syn sa od nej stále viac odťahuje. Kto je vlastne jeho matka? Ako dcéra brabantského farmára sa k zdeseniu svojej protestantskej rodiny vydala za indonézskeho úradníka koloniálnej armády. Potom, čo so svojimi tromi dcéra strávila vojnu v japonskom zajateckom tábora, sa dozvedela, že jej manžela popravili. Úplne bez prostriedkov a tehotná s iným mužom sa vrátila do Holandska. Tu sa usadila, zmierila sa s zámožnou rodinou a starala sa o svojho šialeného muža - spisovateľovho otca. Syn sa pýta, zapisuje a čas od času to s ňou vzdáva, zúfalý z neprehľadnej zmesi pravdy a lží. Román Já se vrátím je tragikomédiou o chladnej ale fascinujúcej matke, po láske túžiacom synovi a napínavej hre, ktorú spolu hrajú.

Vydáva Nakladatelství Host.

You Might Also Like

0 komentářů