Pojďme nahlédnout za zdi jedné velké švédské banky

16:33

Zaslepení je thriller ze švédského finančního prostředí inspirovaný skutečnými událostmi. Někoho to může lákat, ale mám pocit, že na většinu z vás to může působit suše a nudně. Já jsem ten typ čtenáře, který rád občas vystoupí ze své komfortní zóny a vyzkouší i něco nového. Ráda čtu knížky, kde se něco nového dozvím a to byl i případ tohoto thrilleru od švédské novinářky Caroliny Neurathové. Byla jsem zvědavá, zda se dá napsat zajímavá knížka právě z finančního prostředí, které je pro mě jedna veliká neznámá. Hodně mě taky lákal i fakt, že je děj založený na skutečných událostech.


Švédská novinářka Carolina Neurathová nám v příběhu ze švédského finančního prostředí ukazuje obraz pádu jedné veliké švédské banky. Jeho velikou předností je nejenom to, že je inspirovaný skutečnými událostmi, ale i to, že samotná autorka čerpá ze svých zkušeností. Tak můžeme příběh částečně vnímat i autobiograficky. Díky tomu je to skutečně zajímavé – psal to někdo, kdo na tyto záležitosti nahlížel hodně zblízka, všechno pečlivě pozoroval a odhaloval veřejnosti. Je to obraz podvodů, velikých machinací, ukazuje nám, co si můžou ti, co mají moc a peníze dovolit. Je to taky příběh o morálce a o tom, kde je hranice mezi tím, co vám svědomí dovolí a co nikoliv.
Uznávaná finanční reportérka Beatrice Farkasová dostala tip na velmi tajnou a citlivou informaci, podle které se za zdí jedné z předních švédských bank praktikují podvodné postupy a klamou investoři, akcionáři i běžní lidé. Informaci bohužel nemohla zveřejnit a bylo jí nařízeno, aby si vzala volno. Jí to ale stejně nedalo a pokračovala ve vyšetřování na vlastní pěst. Tušila, že na něco narazila, ale ani ve snu by ji nenapadlo, jakou obrovskou katastrofu to ve finančním světě způsobí a jaké hrůzné následky to bude mít.
Zaslepených máme jedinečnou možnost nahlédnout pod pokličku bankrotu velké banky. Můžeme sledovat zpupnost a namyšlenost lidí ve vedení banky, kteří dlouhodobě podvádějí lidi a akcionáře a sunou si před sebou obrovskou katastrofu, kterou doufají, že se jim nějakým zázračným způsobem podaří časem vyřešit. Jenomže situace se stále víc zhoršuje a je ani nenapadne, že to může vést až k pádu banky. Jenomže finanční inspekce je neúprosná a jim se všechno pod rukama rozsype jako domeček z karet.
I když jde o příběh z finančního prostředí, který si vychutnají hlavně lidé, kteří se v tomto prostředí pohybují, nebo mají aspoň trochu lepší finanční povědomí než já, byla jsem příjemně překvapená, jak mě knížka bavila. Je napsaná poutavě, zajímavě a myslelo se i na to, že jí může číst i někdo, kdo nemá tak dobré základy ve finanční informovanosti. Nejvíc byla stejně zajímavá psychologická linka a sledování toho, jak autorka pracovala s morálkou jednotlivých postav a ukazovala nám, jak se chovaly v konfrontaci s nepříjemnou skutečností.
Nejmrazivější byl pohled na to, jak pád banky zasáhl zaměstnance banky a běžné lidi. Lidi, kteří instituci věřili a vložili do ní kolikrát všechny své úspory a důvěru. A pak zůstali na mizině. Je to děsivé. Člověka to donutí se zamyslet, co všechno se děje za zdmi finančních i jiných institucí, a zda je správné, že v rukou pár vyvolených jsou osudy mnohých běžných lidí. Je to o to děsivější, že nejde o nic smyšleného, ale o něco, co se skutečně stalo. Poslední dobou mě dokážou příběhy založené na skutečnosti vyděsit mnohem víc  než vymyšlené hororové příběhy.
Čtení Zaslepených jsem si užila a zas jednou jsem se přesvědčila, že není třeba hodnotit knížku jenom podle obálky nebo prvního dojmu. Přestože může thriller z finančního prostředí působit nudně, v případě této knížky tomu tak vůbec není. Dostane se vám do rukou nejenom poutavé čtení plné intrik, podvodů, lží a morálních dilemat, ale zároveň nahlédnete i pod pokličku fungování banky a dozvíte se nějaké zajímavé informace z finančního prostředí.


Autor: Carolina Neurathová
Název: Zaslepení (2017)
Originál: Fartblinda (2016)
Vydalo: Nakladatelství Host
Počet stran: 380

You Might Also Like

0 komentářů