Tak trochu jiná kráska a zvíře

neděle 25. března 2018

Myslím si, že Tvář vody není neznámá pro nikoho z nás. Ono je hodně těžké neslyšet o filmu, kterému se povedlo tento rok získat čtyři Oscary - za nejlepší film, režii, výpravu a hudbu. Tato fantaskní romance a svým způsobem pohádka vypráví příběh dvou neobyčejných outsiderů – němé uklízečky a humanoidního netvora neznámého původu odněkud z Amazonského pralesa. Tvář vody vznikla ve spolupráci mexického režiséra Guillerma del Tora a amerického spisovatele Davida Krause, kteří se rozhodli vyprávět jeden příběh ze dvou různých pohledů - z pohledu filmového a knižního. Nápad původně vznikl v hlavě Daniela Krause a společně s Guilermem del Torem na něm pracovali dlouhou dobu. Film měl premiéru 15. února, v knižní podobě Tvář vody vyšla až 27. února, přičemž u nás vyšla ve stejný den jako v USA.  A já jsem si samozřejmě tuto možnost nenechala ujít, protože mě příběh zaujal. Měla jsem v plánu jít i na film, a tak jsem se rozhodla tyto dvě zpracování stejného příběhu porovnat.Tvář vody je příběhem lásky, který na první pohled působí jako by se ani neodehrával v reálném čase a prostředí. Odehrává se v jednom tajném americkém výzkumném ústavu v 60. letech minulého století v průběhu studené války. V tomto ústavu pracuje němá uklízečka Elsa, která je tam už deset let od svého odchodu ze sirotčince. Bydlí v malém bytě v Baltimoru nad kinem Arcade, jejím sousedem je homosexuální malíř a do práce jezdí autobusem. Jediné, čím se brání vůči zavedenému stereotypu a systému jsou boty. Na ty si potrpí, protože miluje mít na sobě něco hezkého. Jednoho dne do výzkumného ústavu dovezou zásilku podléhající nejvyššímu utajení. Elsa zjistí, že jde o zvláštního tvora, ke kterému si postupně Elsa vytvoří silné pouto a to se postupně rozvine až k těm nejsilnějším emocím, které můžou vzniknout mezi mužem a ženou. Jenomže jsme ve výzkumném ústavu uprostřed studené války, Američani chtějí získat převahu nad Ruskem a ruští špióni se zase snaží získat nějakou výhodu z jejich objevu. Netvor se ocitne v ohrožení života a Elsa, ta neviditelná uklízečka, se rozhodne ho zachránit.
Jde jednoznačně o ten nejoriginálnější romantický příběh, který jsem za poslední roky četla. Je to pohádkový a magický příběh, který ani nepůsobí, jako by se odehrával v našem světě. Měla jsem to štěstí, že jsem knížku začala číst hned, jak u nás vyšla a hlavně předtím, než jsem viděla film, což byla podle mě ta nejlepší volba. V porovnání knihy a filmu u mě jednoznačně vede knížka. Co se týče rozpracování postav, jejich psychologie a dějové linky, je zpracovaná mnohem líp. David Kraus totiž přišel se skvělým příběhem, který čtenáře chytí a nepustí a i takový cynik, co se týče romantických příběhů, jako jsem já, si čtení tohoto příběhu užil. Navíc má skvělý spád a napětí, což tomuto romantickému příběhu dává další rozměr. Děj je skvěle napsaný a v porovnání s filmem je tam rozpracovaná nejenom základní linka příběhu, ale i ty vedlejší, díky kterým příběh působí skvěle jako celek. Třeba se dozvíme něco o původu netvora, kde se nacházel, jak ho získali a proč se z hlavního záporáka kapitána Stricklanda stal takový muž, jakým se stal, co ho poznamenalo co ho vedlo a proč postupně šílel. Už dávno jsem se v knize nesetkala s tak dobře rozpracovanou negativní postavou. Viděla jsem jí totiž přímo do hlavy a to je aspekt, který mi ve filmu chyběl, tam prostě působil prvoplánově zlý a nic navíc.
Sečteno a podtrženo, Tvář vody je skvělá v knižní i filmové podobě. V knižní podobě je lépe rozpracovaný příběh a psychologie postav, potkáme se tu třeba i se Stricklandovou manželkou, která se ve filmu jenom mihne a není jí připsaná žádná důležitější úloha. Film je zase skvěle zpracovaný po vizuální a hudební stránce, líbí se mi, že dává poctu starým filmům, kde se hodně zpívá, tancuje a vůbec to nepůsobí, že by to tam nepatřilo nebo narušovalo příběh. Právě naopak.
Každá forma tohoto příběhu má něco do sebe, jsem ráda, že jsem četla knížku i viděla film a bavilo mě porovnávat obě umělecká ztvárnění jednoho příběhu.
A pro ty, co film ještě neviděli nebo přemýšlejí nad přečtením knížky, když už viděli film, mám jen jednu radu - rozhodně do toho choďte. Stojí to za to. Je to jednoznačně jeden z nejzajímavějších, nejhezčích a nejmagičtějších příběhů, u kterého jsem zažila škálu asi všech emocí a to se jen tak něčemu nepovede.
Autor: Daniel Kraus
Název: Tvář vody (2018)
Originál: The Shape of Water
Vydalo: Nakladatelství Host
Počet stran: 384

73 komentářů

 1. Skvělá recenze :) Pomohla mi se rozhoupat a konečně se pustit do knihy a poté i do filmu :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak Trochu Jiná Kráska A Zvíře >>>>> Download Now

   >>>>> Download Full

   Tak Trochu Jiná Kráska A Zvíře >>>>> Download LINK

   >>>>> Download Now

   Tak Trochu Jiná Kráska A Zvíře >>>>> Download Full

   >>>>> Download LINK qE

   Vymazat
 2. Ahoj, zajímalo by mne jestli máš doma i nějaké zvíře :-) Protože jak jsem si tak pročítala ten tvůj blog, tak mi hned tahle kniha připomněla slovo zvíře. Já jsem si nedávno koupila kočku a mám z toho obří radost. Bylo docela složité nakoupit pro ni vybavení, protože jsem nikdy žádné zvíře neměla. Nicméně to za mě vyřešil docela spolehlivě manžel, který to prý kupoval na nějakém eshopu .

  OdpovědětVymazat
 3. kontakt-crack-keygen is just one of the most significant sample tools with all an individual may cause incredible soundtracks. It supports several devices that are. It's a library that gives customers several brilliant and creative instruments and effects with no complication.
  new crack

  OdpovědětVymazat
 4. vmix khokharpc Thanks for this post, I really found this very helpful. And blog about best time to post on cuber law is very useful.

  OdpovědětVymazat
 5. microsoft toolkit farooqpc Thanks for sharing such great information, I highly appreciate your hard-working skills which are quite beneficial for me.

  OdpovědětVymazat
 6. Amazing blog! I really like the way you explained such information about this post with us. And blog is really helpful for us. https://idmcracksetup.com/wondershare-filmora-crack/

  OdpovědětVymazat
 7. Thank you, I’ve recently been searching for information about this subject for a long time and yours is the best I have found out so far. ez-game-booster-pro-crack

  OdpovědětVymazat
 8. hanks for this post, I really found this very helpful. And blog about best time to post on cuber law is very useful. argus-monitor-crack

  OdpovědětVymazat
 9. Excellent post. I was checking constantly this blog and I am impressed!
  Very helpful information specifically the last part �� I care for such info a lot.
  I was looking for this particular information for a long time.
  Thank you and best of luck.
  4k video downloader torrent
  adguard license key android
  slimcleaner plus free registration key
  duplicate cleaner pro license key
  synthesia unlock key free
  Crack Like

  OdpovědětVymazat
 10. My cousin recommended this website to me. I'm not certain if
  He wrote this post since no one else knows as much about my condition as he does.
  You're incredible! Thanks!
  tally erp crack
  cleanmymac crack keygen
  appwindows 8 crack
  microsoft project crack

  OdpovědětVymazat
 11. You’re so interesting! I don’t believe I’ve truly read something like this before. So great to find someone with genuine thoughts on this issue. Really.. many thanks for starting this up. This website is something that’s needed on the internet, someone with some originality!

  CBSE Schools In Mahendragarh
  CBSE Schools In Palwal
  CBSE Schools In Panchkula
  CBSE Schools In Panipat
  CBSE Schools In Rewari
  CBSE Schools In Rohtak
  CBSE Schools In Sirsa
  CBSE Schools In Sonipat
  CBSE Schools In Gurdaspur
  CBSE Schools In Amritsar

  OdpovědětVymazat
 12. Great post, but I wanted to know if you can write
  something else on this topic? I would really appreciate it if you can explain this.
  A bit more. Appreciation
  spitfire audio labs crack
  speedify crack
  animated screensaver maker crack
  camtasia studio creen recorder video editor crack

  OdpovědětVymazat
 13. It was just as enjoyable for me as it was for you.
  I like the drawing and your writing style.
  Please continue to shake to your heart's content.
  Here are the details: uncomfortably quick, but no doubt
  again, as is virtually often the case if you promote this stroll inside.
  blufftitler ultimate crack
  easeus data recovery wizard crack
  tenorshare ultdata crack

  OdpovědětVymazat
 14. There we go! This is the best blog entry I've ever read!
  While reading your post, I was transported back to my comfortable living room.
  friend! He'd always bring it up.
  This is the article I'd want to pass along to you.
  It's going to be an enjoyable read, no doubt. I appreciate you sharing this with us.
  videoproc crack
  nitro pro crack
  hitman pro crack
  substance painter crack

  OdpovědětVymazat
 15. I'll admit that I'm taken aback.
  I rarely come across a website that is both educational and interesting, and you have without a doubt nailed it.
  The issue is one that far too few men and women are intelligently discussing.
  I'm glad I found this when looking for information on the issue.
  ashampoo winoptimizer crack
  farbar recovery scan tool crack
  platinum hide ip crack
  bandicam screen recorder crack

  OdpovědětVymazat
 16. And I appreciate your work, I'm a great blogger.
  This article bothered me a lot.
  I will bookmark your site and continue searching for new information.
  comodo cloud antivirus crack
  icecream pdf editor crack
  acronis true image crack
  high logic fontcreator crack

  OdpovědětVymazat
 17. I like this article. I was searching over search engines and found your blog and it really helps thank you very much…
  atlantis word processor crack has all the features you need to create simple documents or great works of literature: novels, essays, reports, letters, diaries, newspaper articles, etc. atlantis word processor crack rich-formatted documents from scratch, or edit existing MS Word documents, and send them to colleagues, customers, partners, friends. atlantis word processor crack eBooks for a living, or just create eBooks to read on your iPad or another eBook reader. atlantis word processor crack any document into an eBook with just a few mouse clicks! Intuitive, safe and reliable, superfast, portable, and entirely customizable, Atlantis will be the perfect companion for your word processing tasks. atlantis word processor crack

  OdpovědětVymazat
 18. I like your all post. You Have Done really good Work On This Site. Thank you For The Information You provided. It helps Me a lot. It Is Very Informative Thanks For Sharing. I have also Paid This sharing. I am ImPressed For With your Post Because This post is very beneficial for me and provides new knowledge to me. This is a cleverly
  written article. Good work with the hard work you have done I appreciate your work thanks for sharing it.
  It Is very Wounder Full Post.
  ashampoo winoptimizer crack
  ashampoo winoptimizer crack
  ashampoo winoptimizer crack
  ashampoo winoptimizer crack
  ashampoo winoptimizer crack

  OdpovědětVymazat
 19. This is also a very good post which I really enjoyed reading. It is not every day that I have the possibility to see something like this..
  Oxygen not included Crack
  adobeacrobatprodccrack

  OdpovědětVymazat
 20. I guess I am the only one who came here to share my very own experience. Guess what!? I am using my laptop for almost the past 2 years, but I had no idea of solving some basic issues. I do not know how to Crack Softwares Free Download But thankfully, I recently visited a website named Crackedfine
  Virtual DJ Pro Crack
  Emeditor Professional Crack

  OdpovědětVymazat
 21. Far Cry 4 Crack takes into account a second player to drop in and drop out anytime, reconsidering the helpful involvement with the genuine soul of Far Cry for the future.
  PassMoz Labwin Crack is a secret phrase recuperation programming which uses to recuperate or reset the failed to remember the secret phrase of the windows with the assistance of passMoz.
  Hotspot Shield VPN Crack is an ensured VPN application that gives you securely get to the web. This gives full permission to get examining.

  OdpovědětVymazat
 22. It is very informative. Very easy to understand. Great work. Keep it up. You Can Free Download it:Corel Draw X6

  OdpovědětVymazat
 23. I really like your content. Your post is really informative. I have learned a lot from your article and I’m looking forward to applying it in my article given below!.
  MainStage Crack
  The Foundry Nuke Studio crack
  Brave Browser crack
  Passmark BurnInTest Pro CrackPassmark BurnInTest Pro Crack

  OdpovědětVymazat
 24. Thank you for writing this article; it was very helpful.
  https://crackspick.com/balsamiq-mockups-crack-latest/

  OdpovědětVymazat

 25. I am very thankful for the effort put on by you, to help us, Thank you so much for the post it is very helpful, keep posting such type of Article.
  Process Lasso Pro Crack
  IDM Crack

  OdpovědětVymazat
 26. I am very impressed with your post because this post is very beneficial for me and provide a new knowledge to me. this blog has detailed information, its much more to learn from your blog post.I would like to thank you for the effort you put into writing this page.
  I also hope that you will be able to check the same high-quality content later.Good work with the hard work you have done I appreciate your work thanks for sharing it. It Is very Wounder Full Post.This article is very helpful, I wondered about this amazing article.. This is very informative.
  “you are doing a great job, and give us up to dated information”.
  coolmuster-pdf-converter-pro-2-1-23-crack-with-latest-version-free-download-2022/
  acdsee-photo-studio-home-crack/
  abelssoft-bankingbrowser-crack/
  kms-2038-digital-online-activation-suite-crack/
  amolto-call-recorder-premium-for-skype-crack/

  OdpovědětVymazat
 27. I am very thankful for the effort put on by you, to help us, Thank you so much for the post it is very helpful, keep posting such type of Article.
  Duplicate Cleaner Pro Crack
  Lumion Pro Crack

  OdpovědětVymazat
 28. Interesting read , I am going to spend more time learning about this subject Gatte ki Sabji

  OdpovědětVymazat
 29. Evil Dead The Game Crack is a different multi-player online horror game inspired by a classic horror movie franchise.
  ApowerMirror Crack is an extraordinary and well-known programming application that the client can use to improve the presentation of your Google Android or iOS cell phone with a PC.
  Malwarebytes Premium Crack is the best antivirus system security software that is ready to fight against viruses, ransomware, and malicious content to run out from your PC.
  Terraria Torrent is an action-adventure sandbox game developed by Re-Logic ,This devious little indie sandbox title borrows so many ideas from Notch’s game that it essentially

  OdpovědětVymazat
 30. FL Studio 20.9.2.2907 Crack is the latest powerful music production tool. It can work with all types of music to produce stunning music.
  FL Studio

  OdpovědětVymazat

 31. Allavsoft 3.24.6.8147 Crack Video and Music Downloader ensure the batch Download Video, Music, and Subtitles from 1000+ websites.
  Allavsoft

  OdpovědětVymazat
 32. EmEditor Professional 21.7.0 Crack 2022 is a powerful text editor that is primarily designed for users who want to work with HTML, PHP, XML, and other formats.
  EmEditor Professional

  OdpovědětVymazat

 33. Brave Browser 1.38.115 Crack is the newest unique browser joining the growing market constantly. Open source and free browser from Brave Software Inc.
  Brave Browser

  OdpovědětVymazat
 34. Spotify 1.1.85.895 Crack allows everyone to listen to music now free on mobile, tablets, and computers. With this app, it’s easy to find the right music for every moment, wherever you are.
  Spotify

  OdpovědětVymazat
 35. Firefox 101.0 Beta 6 Crack is a fast, light, and tidy open-source web browser. At its public launch in 2022 Mozilla Firefox was the first browser to challenge Microsoft Internet Explorer’s dominance.
  Firefox

  OdpovědětVymazat
 36. MediaMonkey 5.0.3.2625 Crack is a music manager and music player for serious music collectors. It catalogs your CDs and your audio files such as OGG, WMA, MPC, FLAC, APE, WAV, and MP3.
  MediaMonkey

  OdpovědětVymazat
 37. Wondershare Filmora Crack is an expert video editorial manager to expresses your inventiveness and astonishes you with delightful outcomes. Filmora x Crack Free Download has all the video altering apparatuses to make Hollywood-like home motion pictures with titles, impacts, and changes from every customary video, sound, and photographs.
  Wondershare Filmora Crack

  OdpovědětVymazat

 38. ProgDVB Professional 7.44.9 Crack is a full features software program, especially for the entertainment genre people. It supports a wide range of options for watching your favorite channels and shows and much more. You can access websites and even satellite or dish.
  ProgDVB Crack

  OdpovědětVymazat
 39. FL Studio 20.9.2.2907 Crack is the latest powerful music production tool. It can work with all types of music to produce stunning music. It provides a quite simple and user-friendly integrated development environment (IDE) to work.
  FL Studio Crack

  OdpovědětVymazat
 40. Hotspot Shield Premium 11.1.3 Crack for PC is a software solution that adds a new security layer to your computer. It has the necessary features to secure a wi-fi and a wired connection even in public places. VPN offers an enhanced level of security online.
  Hotspot Shield VPN Crack

  OdpovědětVymazat
 41. We appreciate your support for this platform. Thanks a lot for the post it is beneficial, keep posting these beneficial types of articles.
  iSpring Suite Crack
  Webcam Surveyor Crack

  OdpovědětVymazat
 42. Your Site is extremely great, and it's very helpful us this article is unique and intriguing, thank you for providing this wonderfulinformation.and check our blog site also Keep it up
  Paint Tool SAI Crack
  startcrack.co
  crackpropc.com
  crackersoftwares.com

  OdpovědětVymazat
 43. Great blog really appreciable work. download latest version of wavepad sound editor crack. https://crackwinx.com/wavepad-sound-editor-crack-key-2022-download/

  OdpovědětVymazat

cwrcekk`s blog © . Design by Berenica Designs.